ИСЛАМСКА ЕСКАДРИЛА: Да ли то заиста постоји?
Ирачки пилоти који су се прикључили редовима Исламске државе (ИС) тренирају чланове те групе управљању борбеним авионима. Ово је први пут да је Сиријска опсерваторија за људска права (СОХР) добила потврду о могућности Исламске државе да нападе циљеве и из ваздуха.
"Милитанти за полетање борбених авиона користе војном ваздухопловну базу Ал-Јарах која се налази источно од града Алепа", каже Рами Абдулрахман из Опсерваторије.
Ројтерс није успео добити потврду ове информације, а из центалне команде америчке војске јављају да они немају информација о томе да Исламска држава посједује исправне борбене авионе.
ИС се претежно користи заробљеним наоружањем сиријске и ирачке војске, а у свом напредовању освојили су неколико војних база, међутим ово је први пут да су демонстрирали могућност коришћења ратног ваздухопловства.
"Они у својим редовима имају људе који их обучавају, а за време Садама Хусеина су били пилоти ирачке војске", рекао је Абдулрахман и додао да су очевидци "много пута видели авионе како полећу из ваздухопловне базе, круже подручјем и враћају се у базу."
Из истих извора сазнаје се да авиони лете јако ниско како би избегли детекцију сиријских или америчких снага. Новинари Ројтерса нису успели да добију одговор сиријских власти, а у извештајима државних медија се такви наводи и не спомињу.
Остаје нејасно да ли ''авијација'' ИС располаже наоружањем као и да ли су пилоти у могућности да лете и на веће удаљености. За сада се претпоставља да се ради о три авиона типа Миг 21 или Миг 23 који су до преузимања припадали сиријској војсци.
Војска Сједињених Држава пажљиво проверава ове наводе
"Немамо информација о коришћењу војних авиона од стране ИС у Сирији или било где другде. Настављамо са надзором Исламске државе у Сирији и у Ираку и наставит ћемо са ваздушним ударима на њихову опрему, постројења и центре окупљања где год се налазили", рекао је портпарол централне команде америчке војске, пуковник Патрик Рајдер. И генерал Лојд Остин, командант централне команде, напомиње како не може потврдити наводе о ирачким пилотима који су се наводно прикључили Исламској држави.
Међутим, исламстички милитанти ИС већ су се путем друштвених мрежа хвалили сликама заробљених борбених авиона, иако су авиони на фотографијама неупотребљиви, сматрају аналитичари.
Околина Алепа је и даље једно од најјачих упоришта Исламске државе која је за три године, откако је у Сирији избио сукоб, освојила трећину њене територије. У заустављању страховитог напретка Исламске државе нису помогли ни ваздушни удари коалиције предвођене САД који од краја августа нападају њене положаје у Ираку, а од краја септембра и у Сирији.
Погледајте још:
- ЏИХАДИСТИ ТВРДЕ: Остварује се древно пророчанство
- ПАНИКА: Исламска држава планира ебола-тероризам?