ИСПОВЕСТ АМЕРИЧКОГ ОПЕРАТЕРА ДРОНА: Убио сам 1626 људи, а често нисам знао на кога пуцамо (ВИДЕО)
Бивши оператер наоружаних беспилотних летелица Брендон Брајант признаје у интрервјуу за РТ да је "киван на себе" због свог шестогодишњег учешћа у америчком "дрон програму", а највише због пуцања на мете чији идентитет често није ни био потврђен.
Брајант, који је обављао функције оператера сензора, управљао камером беспилотних летелица и системима за прикупљање обавештајних податка, радио је свој посао из ваздухопловне базе у Невади. Исти је напустио 2011. године од тада се бори против програма али и руководства које је одговорно за његово одобравање.
"Није било никаквог надзора. Једноставно, знао сам да унутар целог програма влада болест и људи треба да знају шта се дешава са онима који су унутра", рекао је Брајант за РТ и додао да "Људи морају да знају за недостатак надзора и недостатак одговорности који постоји."
Он је оцрнио "морално труо систем који ће или да вас угуши или ћете му се потпуно предати," и у току интервјуа се извинио породицама жртава за чију смрти је он био директно одговоран. По сопственој процени, помогао је у убиству неких 1626 људи.
"Нисам могао себи да опростим због тога", додао је он. "Жао ми је што су се грешке догодиле. Зато радим све што могу како бих спречио да се грешке поново дешавају."
Господари живота и смрти из фотеље
Од 2001. године, Сједињене Државе спроводе нападе беспилотних летелица на циљеве за које се верује да су повезани са терористичким организацијама у земљама попут Авганистана, Јемена, Пакистана и Сомалије.
Често тајновит програм америчких оружаних и безбедносних снага, који је знатно појачан током Обамине администрације, рутински је критикован због великог броја цивилних жртава после готово сваког напада.
Виши суд Пешевара у Пакистану (који је честа мета беспилотних напада) пресудио је током 2013. године да ови напади представљају ратни злочин и кршење Универзалне декларације УН о људским правима. Ипак, Обамина администрација наставља да инсистира да је рат беспилотним летелицама "прецизан и ефикасан метод борбе".
Према подацима које је прикупила група за заштиту људских права "Реприве", а који су објављени прошлог новембра, покушаји америчке војске да убију 41 потенцијалног терористу широм Пакистана и Јемена имали су за последицу смрт неких 1.147 људи. Уз то, ови напади су често захтевили од пилота дрона да отвори ватру и по неколико пута, истиче се у саопштењу групе.
Према наводима америчке војске, на стотине припадника овог програма даје отказ сваке године.
Погледајте и:
- АМЕРИЧКА ВОЈСКА У УКРАЈИНИ: И рат у Вијетнаму је почео "обуком" (ФОТО)
- ПРЕШЕВО ЗОВЕ ТАЧИЈА: "Змијо" прво код нас да дођеш!
- МИТ ВЕКОВИМА ЈАЧИ ОД ИСТИНЕ: Ко је заправо био Вук Бранковић!
- ПОНОС РУСИЈИ, ЗАПАДУ СТРАХ: Ово оружје ће дебитовати на Паради Победе (ВИДЕО)
- Руски кадети "завукли" Америма (ВИДЕО)