Исток Украјине важан за Кијев, али и Москву?
БОН- Источни украјински регион Донбас, мали по површини, али богат угљем за Кијев је важан извор прихода, а за Москву, осим симболичног значаја као некадашњи центар совјетске индустрије, представља седиште фирми које производе важне сировине и производе за руску свемирску и војну индустрију.
У Донбасу, источном региону богатом угљем, куца индустријско срце Украјине. Ту се налази угљенокоп, који се простире све до руске територије и четврти је по величини у Европи, а резерве угља су процењене на око 10 милијарди тона, пише данас немачки радио "Дојче веле".
Област око града Доњецка заузима свега пет одсто територије Украјине, ту живи десет одсто становништва - али ствара 20 одсто бруто домаћег производа и око четвртине извоза Украјине. У остатку земље доминира пољопривреда.
Ако је веровати гувернеру региона Доњецк Серхију Тарути, овај регион ипак нема економски значај и Донбас је заправо област коју држава субвенционише.
Евалд Болке, директор Центра Бертолд Беиц у Берлину, такође тврди да је угљенокоп Донбас од осамдесетих година непрофитабилан, скуп и вештачки се одржава у животу само из социјалних разлога.
Ипак, постоји оправдана забринутост да би Русија могла да има за циљ да анектира источну Украјину, као Крим, наводи Дојче веле, али додаје да за разлику од Кримског полуострва, овде велика већина људи не осећа припадност Русији - и само око четвртине су етнички Руси.
Због тога се поставља питање зашто је Москва уопште заинтересована за источну Украјину јер евентуална анексија, у економском смислу, не би била исплатива пошто би Русија морала да субвенционише регион.
У Москви је поново оживела жеља за успостављањем руске империје, а Донбас, који је некада био центар совјетске тешке индустрије, има симболичну улогу у томе.
"То су древне козачке области које су вековима биле аграрне и које су индустријализоване тек под Стаљином", каже Болке.
Бројне фирме у источној Украјини извозе важне сировине и производе у Русију - нарочито за руску свемирску и одбрамбену индустрију. Због тога је када је прелазна влада у Кијеву саопштила да ће прекинути војну сарадњу са Русијом, заменик руског премијера Дмитриј Рогозин одмах реаговао рекавши да Русија мора да постане много независнија од спољне технологије и залиха.
Треба имати у виду и да се 12 врста руских интерконтиненталних балистичких ракета производи у источном украјинском Дњепропетровску, укључујући резервне делове и одржавање.
У Донбасу се производи специјални челик за руске тенкове, а већина руских борбених хеликоптера лети са моторима из Запорожја.
Много више, међутим, источно-украјинске фирме зависе од потражње из Русије јер су производи - системи и опрема - специјално направљени за руско тржиште, и не могу да се тако лако продају на друга тржишта.
Чак и ако делови индустрије зависе од субвенција, извоз из источне Украјине је важан извор прихода за Кијев, тим пре што је земља на рубу банкрота.
"Ако се тамо развије сепаратистички покрет, Кијев ће на тржиштима капитала тотално пропасти, због превеликог ризика", упозорава експерт за Украјину Евалд Болке.
Он не верује у идеју да би већа аутономија источне Украјине довела до смиривања ситуације у земљи и сматра да Украјина може да опстане само уз јаку централну владу.
"Било која врста федерализације би поцепала земљу – у екстремном случају цела Украјина би могла да се распадне", упозорава Болке.