ИСТРАЖИВАЊЕ ДАЛО ОДГОВОР: Зашто новопечене МАМЕ често објављују фотке ДЕЦЕ на Фејсбук? (ФОТО)
Резултати ће вас навести на размишљање!
Пре пар година Сара Шоп-Саливан, професор хуманистичких наука и психологија на Охајо универзитету, приметила је нешто чудно скролујући почетну страну на Фејсбуку. Многе њене женске пријатељице користе слуку своје новорођене деце као своју профилну слику. У почетку ни она није придавала толико пажње тој појави, не увиђајући узроке и последице. Међутим, поставила је питање:
- Некако ми је синуло у тренутку. Хеј, па то је ваш идентитет, веома интимна ствар. Заправо, то је оно шта сте ви сада- рекла је Сара.
ФЕЈСБУК ОТКРИО ИСТИНУ: Да ли прислушкујемо наше кориснике? (ФОТО)
Наравно, постоје и оне маме које једноставно уживају да показују своје бебе, као и да ту радост деле са својим пријатељма и рођацима на мрежи. Међутим, Шоп-Саливан је посумњала да ту постоји неки дубљи разлог, те да младе маме виде Фејсбук као место, и погодан терен где ће балансирати свој стари идентитет са новим.
Као психолог, она је покушала да разуме да ли и када жене траже валидацију на на Фејсу за своју нову улогу мајке и да ли су у већем ризику од депресивних симптома када то ураде. Са обзиром да је она већ радила истраживање у коме је вредновала улогу нових родитеља у својој дугорочној судији, одлучила је да укључи и ово питање у своје истраживање.
Резултати које је добила могу довести новопечене мајке у ситуацију да се запитају зашто оне заправо користе друштвене мреже на тај начин. Платформа друштвених мрежа може понудити савете и подршку од заједнице, па често објављивање и коментарисање неких корисника може појачати њихову забринутост у вези нове улоге родитеља.
Сара и њени сарадници анализирали су податке 127 учесница и утврдили да када жена осети већи друштвени притисак да буде савршена мајка и почне посматрати материнство као централну улогу у њиховом идентитету, на почне чешће постављати фотографије са децом. Већина тестираних мајки често и користи слику своје бебе као своју профилну фотографију.
Оне маме које теже ка савршенству у улози родитеља и траже спољашњу валидацију те своје улоге, такође снажније изражавају своје емоционалне реакције, биле оне позитивне или негативне, а у зависности од броја као и природе коментара њихових пријатеља.
ОВО СУ ПРВА СУПЕРПАМЕТНА ДЕЧИЈА КОЛИЦА: Зинућете у чуду кад видите шта све могу! (ВИДЕО)
Та веза са Фејсбуком може имати своју цену. Девет месеци након порођаја, код тих истих мама се појавило више симптома депресије, слабог апетита и поремећеног сна.
Студија није могла одредити динамику узрок-последица између мајчинске жеље за валидацијом, њеног посвећеног коришћења Фејсбука и већег ризика за симптоме депресије, али Шоп-Саливан верује да би могла да постоји директна веза.
- Много младих мама осећа притисак да покаже савршену слику свог материнства, али ако се изнутра ви не осећате добро то би могло бити веома штетно - рекла је она.
Ова студија нема строга ограничења. Испитанице су образоване, запослене жене, углавном белкиње, што значи да истраживање није национално репрезентативно. Учеснице су се такође самостално пријавиле, што може бити добар начин да се утврди из којих побуда користе мрежу, али не и најпрецизнији.
Постоје маме које често објављују слике своје деце, али не маре за коментаре и не траже валидацију свог новог идентитета (као родитеља) на Фејсбуку, већ уживају у томе. Али, са друге стране оне мајке којима реакције на објаве изазивају стрес и тескобу. За њих Шоп-Саливан има једноставан савет - да направе паузу. Што значи искључивање обавештења, мање објављивања и да пронађу други начин да доставе фотографије своје бебе пријатељима и рођацима.
ЗГОДНО И ЗА НАУЧНИКЕ И ЗА АМАТЕРЕ: Овај изум ваш паметни телефон претвара у МИКРОСКОП! (ВИДЕО)