ИСТРАЖИВАЊЕ: Већина грађана Србије сматра да Вучић треба да иде у Сребреницу
Премијер Александар Вучић би требало да присуствује комеморацији жртвама злочина у Сребреници, сматра 64 одсто испитаних грађана Србије, показало је истраживање које је спровела Агенција Фактор плус.
Према том истраживању, 38 одсто испитаника рекло је да би премијер Вучић требало да присуствује комеморацији поводом 20-те годишњице злочина у Сребреници 11. јула, јер би тиме даље подстакао процес међунационалног помирења између Срба и Бошњака и отворио простор за добросуседске односе Србије и БиХ.
Њих 26 одсто, додуше, сматра да би премијер требало да отпутује у Сребреницу, уколико му не буде ускраћено гостопримство, док 21 одсто њих сматра да Вучић не треба да присуствује тој комеморацији јер нема сличних потеза са бошњачке стране.
Став по том питању нема 15 одсто испитаних грађана.
Грађани Србије осуђују масакр у Сребреници
Иначе, грађани Србије осуђују сребренички масакр, не сматрају га злочином геноцида, али истовремено препознају добру намеру у гесту премијера да путује у Сребреницу, показало је истраживање Фактора плус које је представљено на конференцији за новинаре.
Више од половине испитаника, 54 одсто, осуђује масовни злочин из јула 1995. у Сребреници, 28 одсто је рекло не, јер није било злочина, док је 18 одсто њих навело да нема став о том питању.
Према истраживању, 70 одсто испитаника је рекло да не сматра да је злочин у Сребреници злочин геноцида, јер не верује пресудама Хашког трибунала и Међународног суда правде, док је 21 одсто њих рекло да верује, јер је то потврђено тим институцијама.
''Грађанство Србије доследно осуђује сребренички масакр, не сматра га злочином геноцида, али истовремено препознаје добру намеру у гесту премијера да путује у Сребреницу. Додуше грађанство би могло да разуме и подржи одлазак премијера у Сребреницу само ако би му тамо било указано гостопримство'', рекао је политички аналитичар Дејан Вук Станковић.
Он је објаснио да је истраживање рађено пре одлуке швајцарских власти да изруче ратног команданта муслимана Сребренице Насера Орића БиХ и конференције за медије коју је синоћ тим поводом одржао премијер Вучић.
На питање да ли ће, по њиховом мишљењу, предложена резолуција о Сребреници у Савету безбедности УН утицати на статус Републике Српске, 40 одсто је рекло да неће, јер РС је заснована на Дејтонском споразуму, који је важећи и тешко се мења.
Међутим, 36 одсто је рекло да хоће, и то негативно, док је 20 одсто испитаника навело да нема став.
Истраживање је обављено путем телефона од 18. до 25. јуна, а учествовало је 1.250 испитаника.
Прочитајте и: