ИСТРАЖУЈЕМО: Шта се у ствари десило са радницима у Москви?
Ко је крив – газда или радници који не желе да раде?
Због писања појединих медија да су српски радници заточени, односно да већ данима гладују у Москви, јер газда код ког раде неће да их плати, наша редакција решила је да испита ситуацију под каквим условима ти радници живе и раде. Контактирали смо раднике, али и власника фирме "Инвест градња". Ево шта смо открили.
Наиме, радници су ангажовани на изградњи научног института "Сколково" у Подмосковљу, а ангажовало их је предузеће "Путеви Ужице" преко подизвођача Арифа Далифија, власника "Инвест градње". Чак, 89 радника отпутовало је у Русију. У медијима се пронела прича о незадовољству појединих радника, који су се жалили како им се не исплаћује сав новац.
Поједни од њих тврдили су да су са фирмом Арифа Далифија, потписали уговор да им се новац исплаћује у доларима, али да то није испоштовано. Међутим, свака прича има два краја. На градилишту постоје и задовољни радници. Они кажу да су уговор о исплати потписали у рубљама и, за разлику од незадовољних, хвале газду. Чак 30 њих контактирало је наш портал како би нам испричало своју страну приче.
"Са 'Инвест градњом' договорили смо посао у Русији на изградњи научног института 'Skolkovo'. Приликом договора око плаћања, потписали смо уговор у коме пише да ће нам исплата бити вршена у рубљама. У задњих петнаест дана рубља је пала у односу на долар и то је изазвало незадовољсто код неких радника. Ипак, сви смо до једног плаћени на време", истиче један од радника Љубиша Миленковић.
ЦРНО НА БЕЛО
У фирми "Инвест градња" добили смо увид у уговоре који су потписани са свим радницима, у којима је валута плаћања рубља. Власник фирме, рекао нам је да је након што је разговарао са незадовољним радницима, покушао да са инвеститором преговара о валути по којој ће радници надаље бити исплаћивани.
"Отпутовао сам одмах тамо и покушао да променим валуту плаћања у долар, али сам добио одговор да је посао закључен у Москви, где је званична валута рубља и да тако мора да остане“, рекао нам је Ариф Далифи.
"НИСАМ АЛБАНАЦ"
Оно што је највише погодило породицу Далифи, поред незадовољних радника је прича која се повела око њихове националности. Ариф Далифи нам је рекао како је веома повређен што га називају Албанцем и како сам каже:
"Нисам Албанац. Рођен сам у Трстенику. Ја сам Горанац."
Радници који су се претходних дана обратили медијима, Радоје Живановић и Драган Бора, и жалили се да су преварени. Према изводима из банке примили су уплате за половину августа и септембар у износу од 109.176 рубаља (Живановић), односно 80.778 рубаља (Бора), а у документима које смо имали на увид они су својеручно потписали да се слажу око цифре коју треба да приме.
"Наши радници су све време пријављени. Имају уговор о раду. Плаћамо им доприносе, као и редовну месечну зараду. Када раде у иностранству добијају дупли минималац, у динарима, који им уплаћујемо на рачун. Остатак зараде им се обрачунава у Москви, у зависности од тога колико су радили. Инвеститор из Москве уплаћује новац 'Путевима Ужице', који се на крају месеца прослеђује радницима", каже Далифи.
"Инвест градња" нам је, такође, дала на увид и судску забрану коју су добили на име Радоја Живановића. Наиме, Живановићу са рачуна, због раније неизмирених дугова, сада сторнирају део новца.
КАКВИ СУ УСЛОВИ?
Незадовољни радници нису само причали о новцу већ и о смештају и храни. Према њиховим речима, они већ данима гладују и живе у веома лошим условима. Међутим, друга група задовољних радника каже како су услови добри.
"Што се тиче хране има довољно и увек по више врста јела. Имамо три оброка, у које је укључено и пиће. Смештени смо у самачком хотелу. Собе су чисте, топле и постељина се мења сваких седам дана. До градилишта идемо међуградским превозом", каже радник Жарко Јовић.
Са директором фирме "Инвест градња", такође смо разговарали о условима и храни радника. Они су нам потврдили да је сваком раднику обезбеђен смештај и три оброка.
"Уговором који смо потписали са радницима, обавезали смо се да им обезбедимо смештај, храну и превоз. Све то смо испоштовали", каже Далифи.
ЕВО ГДЕ ЈЕ НАСТАЛА НЕЛОГИЧНОСТ
Радници који нису задовољни тражили су да им се исплати сав новац и обезбеди повратак у Србију. Директор "Инвест градње" нам је показао документ, односно писмо које је добио од "Путева Ужица" у којем стоји да су све обавезе измирене. Преносимо део тог документа:
"Обавештавамо Вас да смо данас извршили исплату радника који напуштају рад у Руској федерацији, њих 46, у складу са обрачунском листом коју сте нам Ви послали.
По Вашем налогу данас су купљене авио карте на релацији Москва-Београд за 13 радника. Исти су одбили да путују. Да не бисмо правили додатне трошкове били смо принуђени да откажемо заказане карте", стоји у писму које је "Инвест градња" добила од "Путева Ужица".
Дакле, радници су тражили да им се исплате дуговања, као и карте за повратак у Србију. "Путеви Ужице" и "Инвест градња" су то и учинили, али су радници ипак одбили повратак у Србију. Ово нас је збунило па смо питали раднике: "Где је настао проблем?".
Према њиховим речима, радници који штрајкују против “Инвест градње“ и “Путева Ужица“, траже да им се плати у доларима, а не у рубљама како је договорено приликом потписивања уговора. Они не одустају од тога.
Рубља је у односу на месец август, када је потписан уговор, због политичке ситуације у Русији променила вредност. У односу на тај месец рубља је ослабила у односу на долар. Као већина валута земаља у брзом развоју рубља је, под притиском тржишта која су забринута због америчке монетарне политике, изгубила скоро 10 одсто вредности у последњих шест месеци.
“Радници не могу да схвате да ми не можемо да утичемо на курс рубље“, закључује директор “Инвест градње“.
ДРЖАВА ОДМАХ РЕАГОВАЛА
Након медијских спекулација, Министарство рада, запошљавања и социјалне политике послало је републичку инспекцију у "Инвест градњу", рекли су нам у тој фирми. Према записнику који смо добили на увид, инспекција није уочила ниједну неправилност.