Италијански обавештајац: Исламисти имају две милијарде долара
БРИСЕЛ - Аналитичари и медији у Западној Европи оцењују да ће рат против Исламске државе Ирака и Сирије, који предводе САД, бити тежак, дуг и незвестан, а шеф италијанских обавештајаца предочава да је битно и да се уништи велика финансијска моћ исламиста који располажу са две милијарде долара.
У европским коментарима се указује на опасни фанатизам исламиста и њихову "идеологију смрти". Каже се и да се још увек не зна тачно ко ће се и како против њих борити и указује на то да исламски терористи у Ираку имају подршку дела сунитског живља, незадовољног поступцима шиитима наклоњене владе у Багдаду, и да у својим редовима имају такође официре бившег режима Садама Хусеина.
Директор италијанске обавештајне службе ДИС Ђампјеро Масоло је римском листу "Република" рекао да је "то рат и одговор мора бити војни", али би будући војни порази "Исламске државе" могли њеног "калифа" Ал-Багдадија навести да покрене терористичке нападе на Запад, укључујући Италију. Зато ће кључни задатак коалиције Запада и арапских земаља бити да се поврате територије и "удари на огромну финансијску моћ" исламских терориста.
Шеф италијанских обавештајаца додаје да Ал-Багдади "располаже готовином од две милијарде долара" и да су исламисти само из банке у Мосулу, у Ираку, опљачкали 500 милиона долара, а од илегалног извоза нафте годишње могу обезбедити сто милиона долара. Париски "Монд" сматра да су "нејасни обриси међународне коалиције" за "разбијање и уништење" исламиста, упркос плану који је изнео амерички председник Барак Обама, уз опаску да је једино Француска саопштила да ће "ако затреба" и војно подржати Американце у ваздушним ударима на положаје исламиста у Ираку и Сирији, али Париз тражи да то одобре УН.
У многим коментарима се посебно указује на велику сложеност ситуације у Сирији, где Американци и Запад не само да не желе сарадњу с шефом режима Башаром Асадом, већ у рат против исламиста намеравају да уграде и покушај његовог обарања. Томе се одлучно противи Иран, заштитник Башара Асада, који ће, хтео не хтео Запад, имати, и већ и војно игра, битну улогу у шиитском делу Ирака, а преко либанског шиитског покрета Хизбола и у Сирији.
У западноевропским медијима дато је мало пажње упозорењу Москве да би амерички ваздушни напади на Сирију без одобрења УН значили кршење њеног суверенитета и међународног права, што је Вашингтон одбацио и указао на руску интервенцију у Украјини. Такође се примећује да Немачка, као и у случају интервенције Запада у Либији и раније у Ираку, неће учествовати у ратном походу против "Исламске државе".