Иванишевић: Влада је посвећена решавању проблема Рома
СУБОТИЦА - Влада Републике Србије је посвећена решавању проблема са којима се суочава ромска национална мањина, имајућу у виду да се у времену тешке економске кризе која је погодила све грађане, њихов проблем постаје све сложенији – изјавио је Председник Савета за унапређивање положаја Рома и Декаде укључивања Рома Ненад Иванишевић.
Честитајући свим грађанима ромске националности Дан Рома, он је у изјави Танјугу оценио да само заједничким напорима, јачањем толеранције и солидарности “можемо да учинимо позитивне помаке и унапредимо положај ромске националне заједнице”.
Он сматра да бројни резултати, као и извештај Европске Комисије о напретку Републике Србије говоре у прилог посвећености унапређивању положаја Рома.
“Када говоримо о постигнутим резултатима јасно је да Србија има добре резултате у секторима образовања и здравства. Проценат ромске деце која се уписују у први разред повећан је у последњих пет година за 25 процената. Међутим и даље су огромне разлике ромске популације и опште популације што се тиче уписа у школу, редовности у похађању и завршавању” – рекао је Иванишевић Танјугу.
Према његовој оцени, стање права ромске мањине боље је него у претходном периоду, али додаје како је потребно још много тога да се ради и предузме како би ромска заједница у потпуности била укључена у друштво, те да свој допринос томе морају дати држава и њене институције, али и легитимни и одговорни представници ромске заједнице.
“Република Србија има добре нормативне и институционалне механизме за унапређивање положаја Рома, али смо свесни да је за будући период важно креирати мере у областима запошљавања и становања, и инсистирати на њиховој одрживости, како би се њихов квалитет живота припадника ромске националне мањине унапредио” – сматра он.
Иванишевић оцењује да је декаду инклузије Рома у Србији обележила спремност министарстава у Влади и ромске заједнице да се активно укључе у процес спровођења Декаде.
Савет за унапређивање положаја Рома, по његовим речима, даје пуну подршку у реализацији политика које се односе на унапређење положаја Рома, а међу најзначајним областима рада Савета, додаје, биће “успостављање и креирање мултисекторске сарадње у области интеграције Рома у Србији”.
“Савет је усвојио Полазне основе за израду нове Стратегије за унапређење положаја Рома до 2025. године које је Канцеларија за људска и мањинска права израдила у широком консултативном процесу са јединицама локалне самоуправе у Србији, ромским организацијама цивилног друштва, државним институцијама и органима и независним телима, како би се стекао увид у све аспекте спровођења политика које могу да допринесу унапређењу положаја Рома у Србији” – рекао је Иванишевић.
Највећи напори, по његовим речима, биће усмерени на област запошљавања, економског оснаживања породице, здравља и становања, а будућа Стратегија треба да се базира на принципима инклузивности, децентрализације, рационализације, економичности, ефикасности и афирмативних мера.
“Влада и одговорне институције, уз помоћ ЕУ, реализују разне пројекте, како би се подигла свест о важности људских права и који ће Ромима обезбедити адекватно образовање и бољи смештај, укључујући их брже и лакше у социјалне токове” – додао је он.
Иванишевић наглашава да треба инсистирати на успостављању механизама за бољу координацију и спровођење политика које су дефинисане у законима и стратегији, као и јачању сардање између релевантних институција у процесу унапређивања положаја Рома.
“Савет ће у сарадњи са ромском заједницом, њеним представницима у Националном Савету, свим релевантним институцијама и органима, цивилним сектором и локалним самоуправама настојати да се квалитет живота Рома унапреди у будућем периоду” – рекао је он.
Одлука да се 8. април обележава као Светски дан Рома донета је на првом светском конгресу Рома, одржаном у Лондону 1971. године.
Светски дан Рома је установљен да би се указало на тежак положај Рома и да би се државе у којима живе подстакле да обрате посебну пажњу на унапређење њиховог положаја