ИВАНОВИЋ УПОРНО НАСТАВЉА ШТРАЈК ГЛАЂУ: Здравље му је нарушено, али још није животно угрожен
Лидер Грађанске иницијативе СДП Оливер Ивановић није животно угрожен, али је наставио и девети дан да штрајкује глађу што отежава његово лечење, саопштили су лекари Здравственог центра у Косовској Митровици.
Ивановић је у петак увече доведен из затвора у Косовској Митровици, где је осам дана штрајковао глађу захтевајући да му се омогући одбрана са слободе, на интерно одељење болнице у овом граду.
Др Милан Јаковљевић изјавио је на конференцији за новинаре да Ивановић у овом тренутку није животно угрожен, али да му је здраствено стање нарушено, најавивши да ће бити подвргнут додатним медицинским претрагама. Јаковљевић је нагласио да је највећи проблем што Ивановић и даље не узима храну, а такав потез утиче на метаболизам свих ћелија у организму и на најважније виталне органе.
"Одбија да прими инфузију. Убеђивали смо да то не ради и у току дана биће му укључен физиолошки раствор, урадићемо рехидратацију што је основно, јер када су у питању овакве ситуације, организам теже подноси губитак воде него хране", објаснио је Јаковљевић.
Пребачен у апартман ради адекватног лечења
Ми га убеђујемо да прекине штрајк глађу што би олакшало даље лечење, казао је Јаковљевић истакавши да ће свакодневно извештавати и Еулекс и средства информисања о здравственом стању Оливера Ивановића. Ивановић је из полуинтезивне неге интерног одељења пребачен у апартман ради адекватних услова лечења, додао је Јаковљевић који је председник конзилујума лекара који се брине о Ивановићевом здрављу.
Посете Ивановићу нису могуће, а обезбеђују га, поред затворских чувара и припадници специјалне јединице полиције. Ивановић је штрајк глађу у затвору у Косовској Митровици започео 7. августа са захтевом да му се омогући одбрана са слободе у процесу који се води против њега пред међународним судским већем Основног суда у овом граду.
Ивановић је ухапшен 27. јануара прошле године и ово је други пут да се одлучује на овакав корак. Претходно је штрајковао глађу недељу дана у Приштини, захтевајући премештање из приштинског у митровички затвор, што му је на крају и омогућено.
Ивановићев случај повезан са још четворицом Срба
Ивановић је оптужен да је 14. априла 1999. године и 3. фебруара 2000. године починио ратни злочин против цивилног становништва и подстицао на тешко убиство више Албанаца у Косовској Митровици. Његов случај повезан је са још четворицом Срба - српским полицијским пуковником Драгољубом Делибашићем који је такође притворен.
Случај је повезан и са оцем и сином Илијом и Небојшом Вујачићем и Александром Лазовићем који су оптужени за убиство и покушај убиства, а којима је Еулекс омогућио да се бране са слободе. Суђење овој петорици Срба, који су негирали кривицу, званично је почело 18. децембра, до сада је саслушано близу 50 сведока тужилаштва, а наставак суђења у Основном суду у Косовској Митровици заказан је за 10. септембар.
Влада Републике Србије раније је и за Ивановића и за Делибашића дала гаранције да ће они бити доступни овдашњем правосуђу сваког тренутка, уколико им се омогући одбрана са слободе. Из Еулекса одбијају да привремено ослободе Ивановића и Делибашића правдајући то ставом да би оптужени могли да побегну и утичу на сведоке.
Међународним судским већем Основног суда у Косовској Митровици председава судија из Румуније Роксана Комша, а сва петорица Срба изјаснили су се на почетку суђења да се не осећају кривим за дела која им се стављају на терет.