ИЗ УГЛА ПОЛИЦИЈЕ: Шта се дешава кад вршњаци малтретирају неко дете на интернету
Лажни профили са фотографијом детета које малтретира група вршњака, фотографије обрађене у фотошопу, групе направљене са циљем исмевања и вређања део су свакодневице деце која су изложена вршњачком насиљу
Вршњачко насиље, једна од опасности којој су деца најизложенија на интернету, специфично је по томе да у већини случајева не постоји кривично дело које се гони по службеној дужности. Ипак, чињеница да до кривичног дела није дошло нимало не олакшава живот детету које је изложено непрекидној тортури вршњака, од које не може да побегне.
ЗАШТО АКЦИЈА ПРОТИВ ВРШЊАЦКОГ НАСИЉА?
СВАКИ РОДИТЕЉ ЦЕ ВАМ РЕЋИ да не постоји ништа вредније од сопственог детета. Чувамо га као очи у глави, одвајамо од уста због њега, одгајамо га да постане човек. А онда га пошаљемо у школу и тамо га нечије туђе дете злоставља. Најгоре од свега је што најчешце ми то последњи сазнамо. Наш дечак или девојчица долазе из школе уплашени и безвољни, без џепарца и са масницама.
ХАЈДЕ ДА СПРЕЧИМО да се деца међусобно малтретирају, да схвате да насиље никад није решење и да се не деле на жртве и насилнике. Портал SrbijaDanas.com је покренуо акцију за превенцију вршњацког насиља, јер оно итекако постоји и треба причати о њему, пре него што трагични случајеви почну да испуњавају новинске ступце. Научимо децу да поштују друге, јер сва та деца це сутра бити људи. Какви – то зависи од нас.
Редакција SrbijaDanas.com
24х НАСИЉА
''Различитост оваковог вида насиља у односу на традиционално насиље које подразумева сукоб у школи, у парку, на улици, јесте у томе што оно траје непрекидно, 24 сата сваки дан и не можете да се склоните, да побегнете'', објашњава за наш потрал инспекторка Одељења за борбу против високотехнолошког криминала Гордана Вујисић.
Она истиче да се често дешава да се дојучерашњи другари посвађају и да онда искористе доба поверења када су једно другом открили шифре. Тада приступе Фејсбук профилу вршњака са којим су тренутно у свађи и постављају садржаје са циљем да га осрамоте.
КРИВИЧНА ОДГОВОРНОСТ
''У случајевима када је реч о деци која имају 14 година или више, а учинила су неко кривично дело, на пример, поделила неку обнажену фотографију другог детета или снимак сексуалног чина, постоји кривична одговорност и ми ћемо у том случају поступати'', каже инспекторка Вујисић.
Она истиче да уколико постоје елементи кривичног дела, родитељи морају да поднесу пријаву надлежним органима, Одељењу за високотехнолошки криминал при Вишем јавном тужилаштву или Одељењу за високотехнолошли криминал при МУП-у.
''Може чак и школском полицајцу, он ће знати шта треба да предузме и да их посаветује. Ако се ради о вршњачком насиљу, мора се пријавити и школи, зато што школе имају своје тимове за борбу против насиља. Уколико школа не одреагује на адекватан начин, треба се обратити Министарству просвете'', каже Вујисић.
РАСКИД КАО НАЈЧЕШЋИ УЗРОК
Она подвлачи да су свађа момка и девојке који су у вези или раскид љубавне везе најчешћи узрок постављања обнажених фотографија или снимака сексуалног чина.
''Имали смо случај тек пунолетне девојке која је на сајту Омегле направила неке снимке. Момак који је био мало старији од ње је то снимио, и онда је почео да је уцењује да ће снимке објавити уколико му не испуни све захтеве. Када није могла више да издржи, дошла је код нас. Момак је истог дана ухапшен, а радило се о кривичном делу уцене'', присећа се Вујисић.
ШЕРУЈ ДАЉЕ! #DrugNijeMeta ШЕРУЈ ДАЉЕ! #StopVršnjackomNasilju