Избеглице - Жртве грађанског рата
У Централно Афричкој Републици побегли су од куће и спавали су испод дрвећа. У Колумбији се не би усудили да се врате у своја села. Из Сирије су побегли од бомби и масовног погубљења.
Према УН статистикама, грађански ратови приморали су 51 милион људи широм света да напусте домове. Ови подаци сакупљени су пре напада који су почели предходне недеље у Ираку, па се поставља питање колико људи ће још остати без домова, преноси Nytimes.
Према годишњем извештају Уједињених нација, већина присилно расељених широм света је без крова над главом у својим земљама, а 16,7 милиона људи избегло је у другу земљу.
Запањујућа је чињеница да су половина исељеника деца.
После завршетка Хладног рата раних деведесетих година, рађен је исти извештај, а оно што разликује ове ова два извештаја је пораст у редовима расељених људи.
Сиријци данас, чине највећу групу расељених лица. Према статистикама 6,5 милиона људи је расељено од краја 2013. године, а пример у Сирији драматично илуструје судбину једне велике земље која је угрожена због грађанског рата. Огромна већина сиријских избеглица остаје унутар граница државе.
Један од највећих проблема који се намеће је тај да не постоји хуманитарни одговор који може да реши проблеме толиких људи.
У 2013. години Авганистанци, Сомалијци и Сиријци чине више од половине укупног броја избеглица, а већина њих не завршава у економски стабилним земљама. Према статистикама, Пакистан и Иран угошћава највећи број избеглица.