ИЗБОРИ У ТУНИСУ: Победила главна секуларна партија
ТУНИС - Према прелиминарним резултатима, на парламентарним изборима у Тунису победу је однела водећа секуларна партија Позив Туниса која је освојила више од 80 места у парламенту који има 217 посланика.
На другом месту је умерена исламистичка партија Енахда, са освојених 76 места, саопштио је неименовани извор партије Позив Туниса, позивајући се на прелиминарне резултате јуче одржаних избора.
Очекује се да ће изборна комисија касније у току дана саопштити званичне резултате. Ако се потврди победа секуларне партије, то ће бити тежак ударац за Енахду, партију која је 2011. освојила највише гласова на првим изборима одржаним после збацивања дугогодишњег лидера Зине ел-Абидине Бен Алија.
Као што се и очекивало, ниједна партија није освојила довољну већину да сама формира владу па ће током наредних седмица уследити преговори о формирању коалиционе владе.
Званичници Енахде су јуче од својих присталица затражили да сачекају објављивање званичних резултата, док је лидер Нида Тоунес Беји Каид Есебси изјавио да постоје наговештаји да његова партија води на изборима.
Јуче одржани избори сматрају се прекретницом у напорима да се успостави пуна демократија у "колевци арапског пролећа", скоро четири године од збацивања тунишког владара.
Тунис је, у односу на друге земље, изашао много боље из револуционарног периода будући да су Египат задесили политички потреси, а Сирију грађански рат, а друге земље, попут Либије, хаос и нестабилност.
Иако је на изборима 2011. ислам засенио изборни процес, на овим изборима су доминирала економска питања и спорадични сукоби са исламским екстремистима, а агенција Ројтерс подсећа да Тунис у великој мери зависи од прилива новца од туриста из иностранства.
Критичари владе, коју је предводила Енахда, замерају јој лоше управљање економијом, неискуство у привреди, али и слабим одговором на опасност коју представља исламски есктремизам.
Влада Туниса је у коначном била приморана да прошле године поднесе оставку после убиства двојице водећих лидера опозиције у тој земљи.
Та убиства су претила да увуку земљу у политичку нестабилност, али су власти Туниса донеле нови устав почетком године и увеле промене због којих је та земља постала модел у региону за излазак из кризе и савлађивање хаоса и насиља.
Тунижани следећег месеца бирају новог шефа државе и то, како је најављено, 23. новембра.
Прочитајте и:
У Тунису се одржавају парламентарни избори (ВИДЕО)