Завршена два објекта у Београду - смештај за 41 ромску породицу
У Мислођину и Камендину завршена су два објекта у које ће бити усељена укупно 41 ромска породица, изјавио је данас градски менаџер Горан Весић.
У објекат у Мислођину биће усељене 32, а у Камендину девет ромских породица, рекао је Весић Танјугу, након 11. седнице Координационог тела за праћење реализације акционог плана за пресељење становника неформалних насеља у нове станове.
Подсетивши да је то заједнички пројекат Града Београда и Европске уније, који је почео 2013. године, он је рекао да је њиме обухваћено укупно 169 ромских породица.
Како је навео, када је формирана актуелна градска власт, 2014. године, ЕУ је у једном тренутку била на ивици да изађе из пројекта јер град није извршавао своје обавезе.
–Успели смо пројекат да ставимо на ноге и заиста са великим задовољством можемо да кажемо да га сада успешно спроводимо – нагласио је Весић, који је и председник поменутог координационог тела.
Рачунајући породице које ће бити пресељене у нове објекте у Мислођину и Камендину, до сада је око 119 таквих породица добило свој дом.
Станове је добило 68 породица, а 41 породица је добила сеоско домаћинство, појаснио је Весић.
Прецизиравши да решење треба да се пронађе за још 49 ромских породица, он је са задовољством најавио да је ЕУ прихватила да настави пројекат са Градом Београдом.
МАЛИ: Београд добија линију градског превоза до Старе Пазове
– У наредном периоду наћи ћемо решење и за тих 49 породица, колико је преостало, које ће такође добити кров над главом – додао је Весић.
Он је подсетио да је Град Београд, у оквиру решавања питања неформалног насеља на месту где иду саобраћајнице од Тошиног бунара до Моста на Ади, успео да расели 49 ромских породица и чланови свих тих породица добили су личне карте.
– На неким местима као што је Орловско насеље, где смо населили 12 породица, и Јабучки рит, где смо населили 15 породица, успели смо да им омогућимо да се баве привредом, да се запошљвају у рециклажним двориштима – рекао је Весић и као важно истакао да су деца из тих породица добила своје место у најближим школама.
Те школе су добиле наставнике који прате развој ромске деце и њихово укључење у заједницу, додао је Весић.
– Мислим да је ово прави пут како Град Београд заиста на један европски начин укључује своје становнике ромске националности у заједницу и како решавамо проблеме који овде постоје деценијама – рекао је Весић.
Он је додао да верује да ће у будућности Град Београд и ЕУ заједнички наставити да збрињавају становнике који живе у тешким условима, као и да решавају и друге проблеме.