ИЗМЕНА ЗАКОНА О СТАНОВАЊУ: За сваку зграду биће одговоран један човек
Власници станова често заборављају да су поред свог дома, власници и крова, фасаде, лифта и осталих делова зграде у којој станују. Како би се предупредило пропадање објекта, али и угрожавање безбедности пролазника и самих станара, покренута је иницијатива за измене Закона о становању.
ЈП ''Градско стамбено'' одржава 14.000 зграда и 6.200 лифтова, али поред зграда које су у њиховом систему постоји и велики број оних о којима нико не брине.
''Управо зато смо и иницијатори измене Закона о становању како би на неки начин натерали наше суграђане да се одговорно понашају према зградама у којима живе, јер су као власници станова они власници и фасаде и лифта и крова. Новим законом предвиђено да је да ће свака зграда бити у обавези да оформи Скупштину станара, постави председника скупштине и одабере предузеће које ће зграду одржавати'', кажу из ''Градског стамбеног''.
Они истичу да се на овај начин спречава могућност угрожавања безбедности самих станара зграде, као и пролазника, јер се неадекватним одржавањем истих урушава стање стамбеног фонда.
Нови закон би подразумевао да зграда мора да има одговорно лице које је представник те зграде и које може да наступа пред државним институцијама, да брине о згради и прави план њеног одржавања.
За улазак у систем одржавања потребно је да овлашћени председник Скупштине станара поднесе захтев оверен валидним печатом и одлуку 51 % станара власника станова у радну јединцу ЈП ''Градско стамбено'' на општини на којој се налази зграда.
Потом стручна комисија излази на терен и када се утврди да зграда испуњава техничке услове, има све неопходне употребне и грађевинске дозволе, улази у систем овог предузећа.
Све додатне информације о уласку у систем ЈП ''Градско стамбено'' могу се добити позивом на 0800/200 011 или на сајту www.stambeno.com.
ПРОШЛЕ ГОДИНЕ ОБАВЉЕНО ВИШЕ ОД 20.000 ХИТНИХ ИНТЕРВЕНЦИЈА
У току 2015. године ЈП „Градско стамбено“ је на територији десет градских општина одрадило преко 100.000 интервенција у које спадају хитни и неодложни радови, као и текуће поправке.
''Имали смо преко 20.000 хитних интервенција као што су заглављивање у лифту, пуцање водоводних и канализационих цеви, ситуације у којима наша Служба хитних интервенција реагује у року од сат времена. Урадили смо 30% више радова него 2014. године, смањењем трошкова оперативе и бољом контролом изведених радова и без повећања цене која и даље износи 6,03 динара по квадратном метру за зграде без лифта и 9,29 динара квадратном метру за одржавање зграде са једним или више лифтова'', кажу из ЈП ''Градско стамбено'' и додају да је у ову цену укључен и редован месечни сервис лифта и осталих заједничких постројења у згради.
Ово предузеће поред поменуте врсте радова изводи и инвестиционе, попут комплетне санације фасаде, замене лифта, реконструкције кровних површина. С обзиром да се они додатно плаћају подељени су на 24 месечне рате, а тежи се ка томе да се отплата додатно продужи.