ЈАК ФРАНАК ЈЕ НЕВОЉА: Швајцарски кредити постаће папрени!
Швајцарска је јутрос одустала од одбране курса своје националне валуте на ниском нивоу, па је франак нагло ојачао. Невоља за грађане са кредитима у ''швајцарцима''.
- Било је очекивано, и Швајцарска је јако дуго вештачки одржавала курс франка, каже за наш портал економиста Милан Ћулибрк.
- То свакако значи за хиљаде грађана који су узимале кредите у овој валути у Србији додатне обавезе, каже он.
По неким проценама, рате би могле да буду веће од 15 до 30 одсто!
И док су данас око 13 часова евро и франак били скоро изједначени, Ћулибрка не би изненадило ни да франак постане јачи од евра у данима које следе. Штавише, сматра да ће се то и десити.
Прогноза Ћулибрка је реалнија ако узмемо у обзир и да се еврозона суочава са лошим прогнозама а евро већ слаби према долару.
Грађани су заиста у проблему.
- Да ли неко има неку информацију, јер за нас који имамо кредите у швајцарцима то значи око 19% већа рата кредита, а самим тим и остатак дуга КАТАСТРОФА!!!!!!! Ста чинити??????, огласила се једна од задужених у франкама на страници Ефективе, удружења за заштиту банкарских клијената.
- Швајцарац може да оде у небо, треба нам фиксни курс! - оглашавају се на овој страници.
Но, да ли су грађани ''sami пали па се сами и ''убили'''?
- Када сте се задуживали, ви сте знали да на тим курсним разликама можете бити у плусу или минусу, нарочито када се ради о периоду од 20, 30 година, сматра Др. Ана Јоловић, доцент на Факултету за економију и политичке науке.
Грађани су, по њеном мишљењу, требали да знају ризик и ставке уговора, али додаје и да НБС не може да помогне грађанима никаквим уредбама, и да би позивање НБС-а у помоћ било бесмислено.
У изјави за наш портал, каже да је финансијска писменост код нас лоша, да се грађани довољно не распитују о условима, и да то не желе да мењају.
Наредни дани биће турбулентни за све оне који своја дуговања у банкама, која имају у овој валути, нису у међувремену конвертовали у евро.
Прочитајте и: ПОДСТАНАРСКА ТУГА - Да ли је стан у Србији сан?