"БЛАГОСЛОВЕНА СМРТ": Ево зашто животе губе стотине верника на хаџилуку у Меки!
"Сваке године ходочасници долазе, али и људи из најсиромашнијих делова света. Такви људи, из забачених провинција нису обавештени, ни упозорени, а мало су едуковани о току ходочашћа", истиче Реис-ул-улема Адем Зилкић објашњавајући зашто скоро сваке године хаџилук обележи нека трагедија.
Две велике несреће које су задесиле ходочаснике у Меки за непуне две недеље, отвориле су питање зашто се дешавају овакве невероватне трагедије. Да ли је у питању Божји знак, Божја казна или једноставно несрећан случај?
Реис-ул-улема Адем Зилкић каже за портал Србија Danas.com да се несрећа, која је однела стравичан број живота (717 погинулих и 805 повређених), догађа због великог броја људи који долазе на хаџилук у Меку.
"То је једна посебна ситуација где је немогуће да се људи постепено пропуштају. Сви пролазе кроз то место, и проблем настане кад улазе на светилиште у исто време. Сваке године ходочасници долазе, али и људи из удаљених и најсиромашнијих делова света. Такви људи, из забачених провинција нису обавештени, ни упозорени, а мало су едуковани о току ходочашћа", прича Зилкић.
Место је такво да ако падне један, пада и други, а с обзиром на то да се на једном простору нађе чак око милион људи, онда је неминовно да долази до тако великих несрећа.
"Немогуће је оградити простор, па на смену пропуштати народ. Није ствар до организације, али начин на који људи приступају ходочашћу није примерен. Долазе људи и хаџије који нису нимало едуковани по том питању, и зато се таква страдања дешавају", напомиње он.
Ипак, Зилкић објашјањава да је овакве трагедије могуће спречити и апелује да треба на бољи начин одржати ходочашће.
"Слабији људи треба да иду обилазном линијом, аутобусима, јер су управо они који уђу у редове узрок тих несрећа", сматра Зилкић.
На самом месту трагедије биле су и хаџије из Србије, али су се спасили невероватном срећом, јер су само пет минута пре трагедије обавили обред и изашли.
"Хаџије из Србије су се здрави и живи вратили одатле, мада видно изморени, али, што је најбитније, избегли су несрећу“, казао је Зилкић.
Он је изразио дубоко жаљење поводом несреће, за сваким животом који се угасио, али и објаснио да је сваком човеку записана судбина.
"Жалимо све ипак, јер се то десило на Бајрам, жалимо за сваким изгубљеним животом. Човеку је ипак записано како да сконча на овоме свету. С друге стране, то је благословена смрт, они се враћају Господару чисти", рекао је Зилкић.
Трагедије неизбежне
Скоро сваке године хаџилук обележи нека несрећа.
Овај свети град тих дана посети и до три милиона муслимана. У последњих 25 година најмање 3.459 верника је изгубило своје животе.
Подсетимо, страшна несрећа догодила се у четвртак у Меки. Најмање 717 ходочасника је погинуло, а најмање 805 повређено у људском стампеду у саудијском граду Мини, изван светог муслиманског града Меке, где је у хаџилук дошло око два милиона људи.
Непуне две недеље пре тога, 11. септембра, приликом пада грађевинског крана, у Меки је живот изгубило чак 107 особа, док је 238 њих повређено.
Још једна несрећа десила се и 1990. године, када је 1.426 људи изгинуло у стампеду, када су људи похрлили ка тунелу који води до велике џамије. Такође, стампеда су се дешавала и 2001, 2003, 2004. и 2006.године, и животе је изгубило на стотине људи.
Велики пожари дешавали су се за време хаџилука, и то 1975, 1997. и 2011. године.