Један од суседа Србије је ЕВРОПСКИ РЕКОРДЕР по броју КЛАДИОНИЦА, погодите ко?
Наш комшија има више од три хиљаде уплатних места у својој држави. Остварује се огромна зарада, али држава од тога има мало користи, јер већина кладионица не плаћа порез.
Босна и Херцеговина је држава с највише регистрованих кладионица у Европи. Имају више од 3.200 уплатних места која остварују енормне приходе, али већина њих не плаћа порезе.
Пореска управа Федерације недавно је упутила иницијативу за доношење интервентног закона за плаћање дуга, поједини федерални заступници и увођење кладионица у ПДВ систем, наводе локални медији.
Кладионице које послују на подручју Федерације у прошлој години имале су приход од невероватних 597 милиона конвертибилних марака. Истовремено, у буџет су уплатиле нешто мање од 30 милиона марака пореза. Дуговања кладионица у Федерацији БиХ на основу пореза износе око 49 милиона КМ.
Ова средства готово је немогуће принудно наплатити јер, у складу с одлуком федералног Уставног суда, није могуће заплијенити имовину власника, већ само правног субјекта. А саме кладионице најчешће немају имовину.
ХЛЕБА ИЛИ ИГАРА: Имамо ли више КЛАДИОНИЦА од пекара?
Кладионице нису у систему ПДВ-а, а при томе се вешто избегава и плаћање пореза на добит због чега тако ниске цифре.
Порез на добит не уплаћују ни играчи, који избегавају и плаћање пореза на добитке веће од 100 КМ, што је тренутна законска граница. Ако добитак на листићу прелази износ од 100 КМ, “куца“ се више истих тикета с износима мањим од опорезиве границе.
Осим финансијског ефекта, ово је и друштвени проблем. Само је у Мостару регистровано 1.000 патолошких коцкара.