АЛ-КАИДА ПРЕ РОКА: Ево шта је 2000. ЦИА предвидела за 2015. годину
Пред улазак у нови миленијум, Централна истражна агенција направила је извештај од 70 страна који је требао да помогне дугорочно креирање спољне политике и предвиђање будућности.
ПРВО предвиђање: "Међународним односима ће пре доминирати велике и моћне рорганизације него националне владе".
ИСХОД: Прилично тачно, мада је некада тешко разлучити да ли су важни играчи експоненти својих влада или организација у којима су.
Ипак, појава Исламске државе, потом Анонимуса или пак кинеских и севернокорејских хакера који нападају САД само су неки од потврђујућих примера (погледајте: УЗИМАЈУ ШТА ИМ СЕ ХОЋЕ - Бивши директор НСА: Кинези су хаковали сваку већу америчку компанију). Не можемо ни пренебрегнути утицај ММФ, Светске банке, помаљајући БРИКС и многе друге наднационалне структуре, нити моћ мултинационалних корпорација чија је економска моћ већа великог броја светских држава.
ДРУГО: "До 2015. очекујемо да ће тактике терориста постати изузетно унапређене и креиране са циљем изазивања масовних жртава".
ИСХОД: Итекако тачно. Штавише, већ следеће, 2001. године Ал Каидини напади на америчко тло показали су да су аналитичари ЦИА били у праву. (погледајте: Пошто му је пропао план у Београду, Осама бин Ладен се овде спремао да нападне Америку (ФОТО ГАЛЕРИЈА))
ТРЕЋЕ: "Ирак и Иран ће ускоро развити далекометне ракете. Први тестови могући су колико следеће године (2001), а крстареће ракете до 2004."
ИСХОД: Нетачно. Ирак није ни дочекао 2004. годину јер су га САД освојиле и срушиле 2003. у Другом заливском рату.
Иран јесте радио на технологији, али се успешност свог тог рада може очекивати ове или следеће године.
ЧЕТВРТО: "До 2015. године на Земљи ће живети 7,2 милијарде људи."
ИСХОД: Погодак.
ПЕТО: "Енергетски извори на планети биће довољни да задовоље потрошњу."
ИСХОД: Више него тачно. Све више компанија смањује првобитне планове о експлоатацији гаса и нафте како не направило превелике залихе. Делимично, удела има и у економској кризи и политици обуздавања Русије коју спроводе западне земље и њихови блискоисточни савезници, али је суштински прогноза тачна.
ШЕСТО: "Кина ће престићи Европу и постаћи највећа светска економија после америчке".
ИСХОД: Погодак. Кина је увелико превазишла Европу и испред ње заиста остају само Сједињене Америчке Државе.
СЕДМО: "Европа неће успети да постигне равноправну улогу са САД у утицању на светску економију.
ИСХОД: Засигурно погодак. Европска економија је у стагнацији, због чега ових дана сведочимо паду вредности евра у Србији који је последица плански изазване инфлације европске валуте. (погледајте: Европа убризгава милијарде у привреду: Има ли ту шансе и за Србију?)
ОСМО: "Сида, глад, као и стална економска и политичка превирања изазваће смањење броја становника у Африци".
ИСХОД: Погрешно. Те 2000. године у континенту на ком је настао човек било је 800 милиона људи. Данас их је 1,1 милијарда.