Јоксимовић: ЕУ је похвалила капацитете Србије
БЕОГРАД - Министарка без портфеља задужена за евроинтеграције Јадранка Јоксимовић изразила је данас очекивање да ће најтежа преговарачка поглавља 23 и 24 бити отворена до краја године.
Јоксимовић је, ипак, напоменула да су преговори већ отворени почетком 2014. године и да је завршена прва фаза - скрининга, као и да је добро што ћемо почети са отварањем најтежих поглавља, јер ће то повући за собом још пет или шест поглавља.
Прва поглавља 23 и 24 се односе на реформу правосуђа, медија, борбу против корупције и криминала, основна људска и мањинска права и друга, рекла је она додајући да је за Србију једно од најтежих поглавља на којем се у старту инсистира и Поглавље 35 (дијалог са Приштином).
"Ми смо преговоре отворили у јануару 2014. Преговори имају више фаза, једна од фаза коју смо успешно завршсили је фаза скринга, а то значи да ЕУ предочава своје стандарде и законодавство, а ми са наше стране кроз прегаварачке тимове које смо имали по различитим групама у 35 поглавља представљамо наше стандарде и након тога следи припрема извештаја са скрининга дакле оцена усаглашености нашег законодавства са оним што јесу стандарди ЕУ", објаснила је Јоксимовић за ТВ Пинк.
Она је рекла да је то захтеван технократски процес, али да је за нас најаважније да је ЕУ похвалила наше капацитете. "Бавимо се животним темама које ће се одразити на бољи стандарда грађана. Показали смо добар капацитет - треба некада и да похвалимо сами себе", казала је министарка.
Она је рекла да до краја 2018. треба потпуно да прилагодимо законодавство са европским односно да донесемо све неопходне законе и друге акте, као и да започнемо њихову примену.
Отварање поглавља значи, како је рекла, преговарање о примени одређених стандарда односно роковим и најбољим моделима примене. "Можда ћемо мало више морати чекамо јер крећемо од најтежих поглавља, али наши грађани треба да разумеју да су на добром путу", поручила је Јоксимовић.
Она је истакла да је влада покренула реформске процесе и да ће се за годину-две витети резултати, који сада могу да се препознају само на нову бројки. "Улога одговорне владе је да трасира пут којим грађани желе да иде, а већина жели у ЕУ", навела је она.
Када је реч о односима у са Хрватском, Јоксимовић је казала да да су премијер Александар Вучић и цела влада пуно радили на јачању регионалних односа и да је важно давати одговорне изјаве.
ОСУЂУЈЕМ ЧИН ШЕШЕЉА
Јоксимовић је нагласила да држава Србија осуђује чин Војислава Шешеља који је спалио хрватску заставу.
"Наравно да осуђујемо такав чин као држава, што је потпуно неприхватљив начин, иза тога влада никада не би стала, као ни већина грађана Србије, јер ни ми не би волели нашу заставу да неко запали", каже министарка.
Како је казала, некада су реакције и изјаве из Хрватске претеране и ту су Србија и премијер Vuddić показали колико смо одговорни, јер ако сте премијер морате да разумете да ваша реч није реч било ког грађанина и да не можете да кажете све што мислите, већ оно што је добро за земљу.
Јоксимовић је истакла да у региону треба инсистирати на стављању у први план решавање питања од заједничког интереса, на пример регионалне пројекте. "Потенцирање стално проблема не може никако да донесе добро", казала је она додајући да Хрватска не може много да утиче на процес евроинтеграција Србије.
Јоксимовић је поручила да Србија не може да промени прошлост, али да можемо да градимо боље односе да се та прошлост не би понављала, као и да ће Србија са своје стране урадидти све да унапреди односе са Хрватском и свим земљама у региону.
Говорећи о годину дана рада владе, Јоксимовић је рекла да је задовољна комплетним учинком владе, као и области евроинтеграција.
Она је напоменула да је влада кренула са веома тешким и непопуларним мерама за стабилизацију јавних финансија и подизање укупне економије, као и у стварању амбијента да постанемо актрактивнији за инвеститоре, за које се боре сви у Европи.
Јоксимовић верује да ће, ако будемо дисциплиновани, до краја године или идуће године постојати услови да се врате плате и пензије на ниво пре смањење или да се чак и повећају.
Када је реч о опозицији и паду хеликоптера, она је рекла да је разочарана атмосфером коју је направила опозиција у претходних неколико недеља, пошто је та трагедија политизована.
Министарка је казала да се нажалост такве ствари дешавају свуда у свету у војци и да је несхватљиво да се сада траже политички кривци, оценивши да је то покуша дестабилизације не владе већ целог друштва које је на путу реформи.
Погледајте и: