ЈОШ ЈЕДНА КРИТИКА СТИЖЕ ИЗ ЕВРОПЕ: Неприхватљиво хрватско блокирање Србије
Хрватска треба да има на уму да никоме није и не би требало да буде дозвољено да блокира интеграције и поставља препреке због билатералног неслагања.
Неприхватљиво је да Хрватска блокира Србију у европским интеграцијама и то ЕУ неће дозволити, оценили су бивши потпредседник Европске комисије Франко Фратини и некадашњи аустријски канцелар Алфред Гузенбауер.
Бивши шеф италијанске дипломатије Франко Фратини уверен је да Европска унија неће дозволити ниједној земљи, па ни Хрватској, да блокира Србији отварање поглавља због билатералног неслагања.
Италијански политичар истиче да би све земље, а, "уз дужно поштовање" најпре Хрватска, треба да имају на уму да никоме није и не би требало да буде дозвољено да блокира интеграције и поставља препреке због билатералног неслагања.
- То нема никакве везе са европским критеријума. И Европска комисија и Европски савет подржавају Србију против Хрватске, ако та земља настоји да блокира отварање поглавља - рекао је Фратини.
Према његовим речима, за Србију је важно да на почетку отвори поглавља 23 и 24, јер су, како се изразио, "хоризонтална".
- Владавина права зависи од судства и то је кључ, не само због Брисела, него због интереса вашег народа. Ваш премијер Александар Вучић је потпуно посвећен да реформише ову област - рекао је он.
Фратини, такође, процењује да је циљ да Србија постане део ЕУ у 2020. реалан.
- Искуство ми говори да је то отприлике реално. За четири године је могућ циљ да се закључе преговори - изјавио је Фратини.
Бивши аустријски канцелар Алфред Гузенбауер нагласио је да се сада мора разговарати са Хрватском, јер је неприхватљиво да једна земља, која је скоро постала чланица, даје утисак да је ушла да би блокирала друге.
- То није европско понашање и није прихватљиво - поручио је он.
Аустрија је, према његовим речима, одлучна да и даље подржава Србију, јер је уверена да стабилности на западном Балкану има само када Србија, као најважнија земља региона, постане чланица Уније и може преузети своју централну улогу за тај простор.
Гузенбауер је указао да су аустријска влада, а посебно шеф дипломатије Себастијан Курц, одлучни и да им је апсолутни приоритет да Србија постане чланица ЕУ.
- Аустријска дипломатија се залаже на свим нивоима да се напредује у том правцу - подвукао је он.
Гузенбауер не искључује могућност да Србија постане чланица ЕУ до 2020, али је рекао и да искрено мисли да ће мањи проблем, на том путу, бити на страни Србије, док ће већи бити на страни ЕУ.
- Оно што увиђам јесте да Србија спроводи реформе и брзо напредује, али нико не може рећи како ће изгледати ЕУ 2020, као и њена спремност за пријем даљих чланица - додао је он.