Јосиповић: Хрватска неће слати војску у борбу против ИС
ЊУЈОРК, ЗАГРЕБ - Хрватски председник Иво Јосиповић рекао је да Хрватска неће слати војску у борбу против Исламске државе и да је део међународне коалиције у борби против те терористичке организације у политичком смислу.
"Хрватској јавности треба јасно рећи – ми нити имамо војску онде, нити је намеравамо слати, нити смо ангажовани ни на који други начин, ми смо у политичком смислу део те коалиције", рекао је Јосиповић.
Стејт Департмент је објавио да је Хрватска једна од педесетак чланица међународне коалиције која ће се под вођством Американаца супротставити бруталним џихадистима који контролишу велике делове северног Ирака и Сирије. Јосиповић је казао "да хрватској јавности није, нити би смела бити непознаница" то што је Хрватска део коалиције, одговарајући на питање новинара зашто је јавност сазнала да је Хрватска укључена у коалицију против ИСИЛ од Стејт Департмента, а не од хрватских функционера.
Министарка спољних и европских послова Весна Пусић каже да се Хрватска укључила у коалицију као чланица ЕУ и НАТО те је, као и они, спремна да се бори против међународног тероризма.
"У смислу конкретне помоћи, још нисмо учествовали, али хоћемо", рекла је Пусић, додавши да је ИСИЛ нешто што апсолутно угрожава мир не само у Европи него и глобално.
Хрватска подржава начин сарадње са земљама које се боре против ИСИЛ-а, конкретно с властима у Ираку и у Курдистану, додала је Пусић. Иначе, Јосиповић и Пусић ове недеље у Њујорку учествују на самиту посвећеном климатским променама и почетку расправе на Генералној скупштини УН, пише Јутарњи лист.
С друге стране, у интервјуу листу, генерал Мартин Е. Демпси, аутор стратегије против радикалних исламиста, казао је да је хрватска војска један од америчких "стварних савезника". Начелник Здруженог штаба америчке војске објаснио је да је у посету Хрватској дошао јер је она кључни савезник у регији и има интерес и, како је рекао, утицај на руску агресивност према северу и истоку као и на могуће преливање кризе с Блиског истока и северне Африке на јадранску обалу.
Демпси сматра и да је на свакој земљи да одлучи колико у борби против ИСИЛ-а жели и може да учествује, а да се о томе може говорити и у билатералним разговорима "јер се Хрватска показала тако добар савезник до сада". Кад је реч о Русији, амерички генерал оцењује да се не ради само о конвенционалној претњи већ и "субверзивном притиску у суседству" на границе, који подразумева подстицање етничких група на тензије.
НАТО (чија је чланица и Хрватска) мора да пронађе одговоре и то више није питање избора, него обавеза, каже он.
"Дакле, ако би Русија одлучила да крене према Одеси, Придњестровљу, балтичким државама - или према Јадрану - ми морамо да расправимо шта бисмо били спремни да урадимо војно и шта бисмо препоручили нашим изабраним лидерима", рекао је амерички генерал и додао да се засад све мере ограничавају на економију и дипломатију.