ЈУГОСЛОВЕНСКИ МИНИСТАР НАУКЕ ОТКРИО: СФРЈ је тајно правила НУКЛЕАРНУ БОМБУ!
То је био озбиљан програм развоја нуклеарне бомбе.
Југославија је била на путу да направи нуклеарну бомбу, али је то онемогућило предратно стање сиромаштва, каже академик Божидар Матић, југословенски министар науке, односно председник Савезног комитета за науку и технологију у влади Бранка Микулића.
Док се о првом нуклеарном програму, који је почео после Другога светског рата, понешто зна, за програм из 1980-их чули су тек малобројни појединци. Како пише Јутарњи лист, у другом југословенском нуклеарном програму, наводно кодног имена "Сутјеска", важну улогу играо сарајевски Енергоинвест.
НАЈГОРЕ ТЕК СЛЕДИ? Свет дрхти због Северне Кореје, али шта ли ће се тек десити кад САД ОДРЕАГУЈЕ?
Каријера Божидара Матића била је нераскидиво везана за ту компанију на чијем је челу био од 1989. до 1993. године, али је за нуклеарни програм сазнао на чудан начин. Како је навео, када је покушао да уђе у један део зграде ИТЕН-а, Института за термотехнику и нуклеарну технику, који је био део Енергоинвеста, нису га пустили.
Југославија развијала два упоредна програма
Југославија је 1980-их развијала два упоредна програма: програм А био је усмерен према нуклеарном оружју, а програм Б био је усмерен на цивилну упорабу нуклеарне енергије. У свему томе је важну улогу играо Енергоинвест.
У Загребу је програм А био посебно усмерен на развој неутронске компоненте бомбе. Група састављена од десетак физичара, електроинжењера и техничара из Института “Руђер Бошковић” (ИРБ) била је директно укључена у пројект. Само су двојица од њих знали праву сврху пројекта на којему раде.
- Рекли су ми: "Овде се ради један пројект. Према уговору, пројект не може видети нитко осим оних који имају дозволу за то". Кад су ми рекли да не могу добити увид у пројект који се ради у ИТЕН-у, помислио сам да је то повезано с војском. Рекао сам да ми не могу као потпредседнику Енергоинвеста крити шта се ради у институту. На то су ми рекли да се слажу и да ће тражити да ме се стави на попис оних који имају приступ пројекту - кажа Матић.
Признао је да није дочекао да добије приступ тајном пројекту у ИТЕН-у јер га је Бранко Микулић, тадашњи председник југословенске владе, позвао у Београд. Ипак, као савезни министар за науку временом је сазна о југословенском нуклеарном програму, али, како то каже, из "друге руке".
Енергоинвест као одлична маска
Иако је у томе чланку погрешно наведено што се у склопу тајног пројекта радило у Загребу, тачно је наведена важна улога Енергоинвеста.
СВЕТ ДРХТИ! Северна Кореја само што је лансирала ракету, а већ спрема и пету НУКЛЕАРНУ ПРОБУ!
- Енергоинвест је био одлична маска. У случају да нешто продре у јавност, увек се могло наћи оправдање да је реч о истраживањима за цивилну упорабу нуклеарне енергије. Треба рећи да је Енергоинвест на врхунцу своје моћи био компанија с 44.000 запослених у којој је постојала синергија. Индустријски део, који је носио технолошку заставу, покривао је електроенергетику, процесну опрему, аутоматику - појаснио је Матић.
Није био блеф, него озбиљан програм
На констатацију како многи мисле да је југославенски нуклеарни програм био само блеф и да земља попут Југославије није могла направити нуклеарну бомбум Матић каже:
- Како се само варају! То је потпуно погрешно. Није то био блеф, него озбиљан програм развоја нуклеарне бомбе. Прво, били су укључени сви знанствени капацитети "Винче", "Руђера", "Јосефа Штефана", али и неких других, попут Института за нуклеарне сировине у Србији. Треба водити рачуна и да су направљени споразуми с Ираком и Либијом за израду ракете. Што ће вам бомба ако немате ракету која је носи? Прво је потписан уговор с Ираком о ракети досега 100 километара која је направљена. И она се може сматрати оперативним оружјем - казао је Матић.
Како је Југославија одустала од нуклеарне бомбе
Матић је Јутарњем листу говорио о важном састанку у савезној влади 1988. године.
- Сад почиње најчуднија ствар. Једнога дана зове мене Бранко Микулић и каже: "Дај, молим те, дођи на један деликатан састанак, укинућемо нуклеарни програм. Знаш ли што о томе?" Кажем ја: "А нешто сам начуо". На то ће мени Бранко: Не може то Југославија радити, ми морамо ићи у привредну реформу, нуклеарни програм је фантазија из неких других времена. А ја то морам рећи Генералштабу - присетио се Матић, додавши да је отишао на фамозни састанак.
- Кад сам дошао, већ су тамо били сви на челу с Вељком Кадијевићем. Мене је јако изненадио њихов цивилизовани приступ кад им је Бранко рекао да Југославија одустаје од нуклеарне бомбе. Нису се бунили. Кадијевић је чак и рекао да ми наше проблеме не можемо решити бомбом. Касније ми је пало на памет да није било на састанку генерала Звонка Чанадија, јединог хрватског генерала у оперативном делу, човека број један или два након Кадијевића. Можда није нити знао за пројект нуклеарне бомбе - рекао је Божидар Матић.
Снимак експлозије ХИДРОГЕНСКЕ БОМБЕ која може да разнесе ПОЛА СВЕТА (ВИДЕО)
Нагласио је како се на томе састанку онда расправљало о практичним проблемима напуштања тајног нуклеарног програма. Ипак, као савезни министар науке и технологије, Божидар Матић је профитирао јер су преостала средства од нуклеарног програма пребачена у такозвани "Матићев фонд".