Јужна Кореја прелази на бесплатан софтвер!
Linux дуго таворио на маргинама, али се ситуација у последњих неколико година драстично променила па "бесплатан" софтвер постаје све пожељнији како државним институцијама тако и појединцима.
Након што је Сонуден дунуо у пиштаљку и открио свету како ради НСА, све више и више људи постаје свесно колико је лиценцирани софтвер рањив, па се све више корисника одлучује за инсталацију неког система заснованог на Linuxu, пре свега због транспарентних процеса унутар самог рачунара. Други проблем са лиценцираним софтвером је што компаније које су га произвеле пре или касније престану да пружају подршку за исти, што креира низ различитих проблема институцијама које користе ове програме у свакодневном раду. Најбољи пример за ову причу је престанак подршке за Windows XP, који је и даље доминантан ОС на Далеком истоку.
Управо зато нас ни не чуди најава владе Јужне Кореје да ће све државне институције до 2020. године прећи на програме такозваног отвореног кода и на тај начин избећи проблеме са којима су сада суочени. Најбитнији део подршке за неки оперативни систем је свакако издавање закрпа које решавају неке велике сигуроносне пропусте који, уколико се не затворе, могу да буду искоришћени од стране злонамерних појединаца. Рецимо пре пар недеља је откривена врло озбиљна „“рупа у ИЕ и Microsoft је издао закрпу за све оперативне системе, па чак и за Windows XP иако је већ тада званично прекинуо подршку за овај оперативни систем. Microsoft је повукао овај потез пошто је у питању био озбиљан сигурносни пропуст, који је омогућавао хакерима да преузму контролу над корисниковим рачунаром, али поставља се питање да ли ће та пракса бити настављен у будућности, па је зато и логична одлука владе Јужне Кореје о преласку на нелиценцирани софтвер.