КАЦИН ОТКРИО: Преговори НАТО и Црне Горе најдуже три месеца
Словеначки амбасадор при НАТО-у, Јелко Кацин, изјавио је данас да би приступни разговори НАТО-а и Црне Горе могли трајати од једног до три месеца, пренела је РТЦГ.
Кацин је рекао да би након тога могла кренути ратификација Протокола о приступању НАТО-у, као следећа и завршна фаза интеграције Црне Горе у НАТО.
- Ти преговори ће трајати месец - два, а највише три месеца. Да видимо како ће то напредовати. На основу тог резултата ће се приступити потписивању Протокола о приступању, а одмах и његове ратификације у парламентима држава чланица - изјавио је Кацин за "Побједу".
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг је за средину фебруара најавио почетак формалних преговора између Црне Горе и НАТО-а о приступању, што је за Кацина знак да је Црна Гора спремна за преговоре.
"Да видимо како ће то брзо напредовати. На основу тог резултата ће се приступити, односно испуниће се услови за потписивање Протокола о приступању на нивоу амбасадора држава чланица, чиме би се стекли услови да Црна Гора учествује на НАТО самиту у Варшави, који ће бити одржан у јулу", појаснио је Кацин.
По процедури, коју су прошле Хрватска и Албанија, у преговорима ће се сумирати учињено, анализирати актуелна ситуација и идентификовати обавезе које произилазе из чланства.
У овој комшијској земљи сваког трећег дана деси се САМОУБИСТВО
На основу тога биће сачињен план реформи које треба да буду спроведене у току 2016. године.
Словеначки амбасадор при НАТО-у процењује да би се након потписивања Протокола о приступању могло приступити његовом ратификовању у државама чланицама.
То значи да ће Црна Гора бити позвана на НАТО самит у Варшави.
Након тога приступиће се ратификацији Протокола о приступању у државама чланицама као завршној фази интеграције објаснио је Кацин.
Словеначки амбасадор при НАТО-у каже да ће у међувремену и Скупштина Црне Горе дати своје виђење, односно ратификовати Протокол о приступању.
Коначан корак ка чланству је да Протокола о приступању буде предат САД-у, односно Стејт департменту где се чувају сви документи Алијансе, што државу чини пуноправним чланом НАТО-а.