КАД ОВО ЧУЈЕТЕ ВИШЕ НИКАДА НЕЋЕТЕ БАЦАТИ ПЕТАРДЕ: Неке земље су их зато и забраниле!
О овим последицама сигурно нисте размишљали
Петарде могу да престраше и озбиљно повреде животиње, а многе умиру од срчаног удара услед експлозија, због чега су пријатељи животиња покренули петицију за забрану коришћења пиротехнике II и III разреда током целе године, надајући се да ће будуће прославе Нове године бити сигурније за људе и животиње.
ВРЕДИ ПРОБАТИ: Ако желите новац ОВО треба да урадите на БОЖИЋ у ноћи пуног месеца
Већина грађана не воли петарде
Као и протеклих, обележавање дочека Нове године не може проћи без петарди и других експлозивних средстава. Животиње не воле петарде, али не воли их ни већина грађана који желе мир и сигурност за себе и чланове своје породице.
Сваке године у "лудовању" петардама повреди се десетине људи, од чега половина буде теже повређена, а често долази и до оштећења објеката, преноси Јутарњи.хр.
Сваке године долази до озбиљних повреда
У несавесном и неисправном руковању петардама угрожена су и деца и одрасли, при чему долази до губитка прстију, делова шаке, повреда лица и опекотина.
Ни животиње нису поштеђене новогодишњег лудила: бука престрављује псе, мачке, птице и друге кућне и градске животиње које проживљавају страх и трауму, а оне које се нађу у непосредној близини експлозивног средства могу бити и повређене.
И сама бука је опасна
Осим опасности од повређивања петардом, велики степен буке може оштетити и њихов знатно осетљивији слух и изазвати психички шок или срчани удар. Многе животиње у паници беже из дворишта, покушавајући да се заштитите од буке настале експлозијама.
У Италији високе казне за бацање петарди
У Торину, Милану, Венецији, Модени, Тераму, односно у више од 850 италијанских градова и општина, од 2011. године забрањено је бацање петарди, чак и за време Нове године, а казне за оне који то прекрше износе од 25 до 500 евра.
У Торину је та забрана донесена пре свега зато што испаљивање петарди застрашује птице, псе и мачке. Наиме, око 5.000 кућних животиња годишње умире од срчаног удара изазваног експлозијом петарди.
Закон о експлозивним предметима регулише продају пиротехничких средстава, време употребе и ограничење везано је за узраст, али у пракси је, због велике популарности пиротехничких средстава, тешко надзирати спровођење законских одредби. Чак и поступање у складу са Законом не може спречити грешке при руковању, а неретко и тешке повреде.
Измена Закона о експлозивним предметима допринела би смањењу буке и страдању људи и животиња ако би коришћење петарди и других експлозивних средстава II и III разреда било забрањено и у периоду од 27. децембра до 1. јануара. Дочек Нове године и даље би се обележавао Јавним ватрометима и пиротехничким средствима И разреда.
Притом, забава засигурно не би изостала, а повећала би се сигурност грађана и животиња и смањила бука.