БАНКРОТИ, БРИГА, БЕЗНАЂЕ: Када се покрене швајцарска лавина...
Одлука Швајцарске централне банке да више не задржава низак курс франка, која је швајцарску монету винула у небо, довела је до огромних штета појединих компанија, али и до банкрота.
Једна мењачница на Новом Зеланду саопштила је данас да затвара своја врата, док су најмање две брокерске куће, међу којима Глобал брокерс НЗ и лондонска Алпари, објавиле банкрот, пошто су претрпеле велике губитке због јачања франка.
У саопштењу брокерске куће Алпари из Лондона, наводи се да је потез Швајцарске банке изазвао губитке код њихових клијената који су очистили њихове рачуне, па да су се ти губици пренели и на саму кућу.
Вол Стриз Журнал преноси да је Дојче банка због овог потеза изгубила 150 милиона. Десетине милиона изгубила је и Barcleys.
Одлука је довела и до суноврата швајцарских акција. Седамнаест минута по отварању швајцарских берзи, главни индекс швајцарске берзе СМИ изгубио је 3,48 одсто вредности, после јучерашњег пада од 8,7 одсто.
Произвођач луксузне робе Ришмон суочио се падом вредности акција од преко 5,27 одсто, док су акције швајцарских банака "Јулијус Бера" и "Креди Суиса" пале за 4,49 одсто, односно 3,87 одсто.
Када је Србија у питању, ова вест је највише потресла грађане задужене у швајцарској валути.
"Задужио сам се у францима кад је био око 50 динара, а након јучерашњег скока то је испало велико оптерећење. Банкротираћемо сви који имамо овакве стамбене кредите. А кад не будемо могли да сервисирамо услуге, за нама ће ићи и банке", рекао је Марко Васић из Београда.
Економисти не предвиђају даљи раст франка и слабљење динара према овој валути али, за грађане који су узели кредит у "швајцарцима" штета је и овако настала. Њима стручњаци као једину опцију виде - враћање кредита у већем износу. Међутим, постоје могућности за неке олакшице. О томе су и говорили за наш портал.
Самоубиства због кредита
У босанскохерцеговачком удружењу "Швајцарац" кажу да су раст франка "доживели као атомску бомбу" и додају да је око 50.000 становника БиХ непосредно или посредно погођено најновијим растом вредности франка, након што је Централна банка Швајцарске саопштила да одустаје од трогодишњих напора да вештачки одржи курс.
"Добио сам поруке да неки наши чланови помишљају на самоубиство, јер не знају како даље. У последње три-четири године имали смо 19 самоубистава наших чланова, корисника кредита у швајцарским францима", преносе агенције изјаву председника овог удружења.
Прочитајте и: ЈАК ФРАНАК ЈЕ НЕВОЉА: Швајцарски кредити постаће папрени!