Како изабрати ваљан ловачки нож
Нож је неизоставна и незамењива алатка, од када је света и века. Избор ножа је питање индивидуалних афинитета. Различита искуства која стичемо у природи, утичу и на то да временом преиспитујемо и мењамо своје афинитете.
За који нож или комбинацију сечива се определити како бисмо били оптимално опремљени у природи? Да ли купити фиксни нож или преклопни џепни, за које димензије сечива се определити, да ли и како комбиновати нож са секиром? Сва та размишљања стварају слатке муке у трагању за правим избором, који првенствено зависи од конкретних потреба на терену.
Минимализам је могућ када се иде пар сати на излет, или је известан боравак уз топлу пећ у ловачким, планинарским домовима или у уређеним камповима са огњиштима и шаторима. Уколико се иде у природу на дуже, ван уређених објеката, правилан избор опреме је од виталног значаја. Тада се води рачуна о функционалности, поузданости, тежини, броју људи у групи и расподели терета, а све је то још повезано и са годишњим добом.
Фиксни ножеви великог сечива су моћни при раду, омогућавају цепање дрвета, обраду плена и припрему меса за храну, а и пружају осећај сигурности на отвореном терену. Тешки су, али могу да замене секиру и тако олакшају ранац. Међутим, нису подесни за све послове, њима се рецимо теже отвара мања дивљач. Њихова цена је виша сразмерно већој количини челика, коже за футролу, као и већој количини уложеног рада који њихова производња изискује. У ову групу спадају А1, ПХК, НЛ3, Вулкан В1, наводи сајт vrhunskinozevi.blogspot.com. Они који трагају за неким средњим сечивом које мири крајности, обично се одлучују за С1.
Краћа сечива су употребљивија за једноставније послове око припреме хране, као и за обраду ситних комада дрвета. Већином се користе за мање грубе послове у логору. Лаганија су и заузимају мање простора при паковању, мање се виде испод гардеробе, погоднија су за краћа путовања и уз секиру задовољавају сваку потребу у логору или на терену. То су WM1, KK, Ф1, Х1, ТК2. Појавом нових ламинираних челика високе класе, добили су на употребљивости и поузданости, па је предност великог јаког сечива донекле релативизирана.
Преклопни џепни ножеви су специфична подваријанта, лаки и компактни, носе се у мањим футролама у џепу или око врата, често и као резервно сечиво или помоћни мањи нож уз већи камп-нож. С обзиром на своју конструкцију, преклопни ножеви имају више покретних делова па су зато компликованији за израду и сразмерно скупљи, посебно она сечива за која се користи врхунски челик, квалитетне облоге рукохвата и карактерише их високи степен финалне обраде (У4, У2, ГП, PXLwh).
Слично је и када су у питању ловачке и друге ручно коване секире. Избор није велики, али се јасно уочавају разлике у квалитету челику и материјалу за ручке, као и балансу секире. И ту су бројна питања при опредељивању: мања секира за драње и обраду дивљачи, или неки већи модел са дужом ручком а истом тежином главе, или секира тежине 850 гр са рукохватом од 660 mm, која представља идеални однос баланса и употребљивости за рад у шуми, сечење меса и обраду мањих комада дрвета када се секира држи тик испод главе, као нож.
Универзални рецепт није лако наћи. Тешко је и при куповини превазићи импулс "љубави на први поглед" и држати се стриктно листе унапред утврђених критеријума које смо поставили. Позната је изрека да не бира човек нож, већ нож човека. Уколико волите да вам опрема буде поуздана и да траје, ако куповину алата посматрате као инвестицију, а не као трошак, у старту имате мање дилема. Данас се јасно издваја неколико врхунских произвођача квалитетних ножева и секира од масовне и јефтине "штанц продукције" без порекла и декларисаног квалитета. Комбинација традиције, квалитетног челика најновијих генерација и савремене технологије, несумњиво пружа највише – функционлност, поузданост, трајност и врхунски дизајн. Такав алат се преноси у наслеђе следећим генерацијама.
Да резимирамо, ево неколико стандардно добрих решења:
- типично ловачко сечиво Х-1 (ламинирани Вг-10 или СГПС-3Г), у комбинацији са ловачком секиром тежине 700 грама и дужине 406 милиметара (Мала ловачка секира)
- пилотски нож за преживљавање Ф-1 (ламинирани Вг-10 или идеално СГПС-3Г) у комбинацији са са секиром тежине 550 грама и дужине 254 милиметара (мала секира) или са секиром тежине 850 гр и дужине 660 mm (шумска секира)
- за љубитеље преклопних ножева одлична је комбинација моћног радног коња PXLwh, израђеног од ламинираног кобалтног челика, са секиром тежине 700 гр и дужине 550 mm (велика ловачка секира)
- за зимски дневни лов или лов на ситнију дивљач, зеца и фазана, идеална је комбинација У-2 ножа (СГПС 3Г челик) и Wildlife секире тежине 550 гр и дужине 330 mm или већ поменуте мале ловачке секире; споменимо у овом контексту ГП, ексклузивни преклопни ламинирани кобалтни нож, чије је обележје за врхунски квалитет и дизајн. То је ремек дело савременог светског ножарства и увек измамљује уздахе после лова, јер осим што је ремек дело истовремено је и “радни коњ” без премца, закључује сајт vrhunskinozevi.blogspot.com.