КАТОЛИЧКИ ВЕРНИЦИ ОБЕЛЕЖАВАЈУ УСКРС: Вучић на миси у Панчеву (ФОТО)
Председник Владе Србије Александар Вучић обележио је данас са католичким верницима ускршњи празник по Грегоријанском календару присуством светој ускршњој миси у цркви Светог Карла Боромејског у Панчеву.
Мису је служио апостолски нунције надбискуп Лучано Суријани. Нунције је исказао радост што заједно са верницима у Панчеву може да прослави "свету Пасхву христовог васкрсења, срце вере и хришћанског живота".
- Пре него што сам дошао у Србију, када сам именован за апостолског нунција, прва ствар коју сам осетио је потешкоћа са језицима са којима ћу се сусрести. Онда сам размишљао и одлучио да ћу говорити два језика - језик братства и знакова. Сви знамо шта је истинска љубав и када је нађемо нису потребне речи. То је братство. Што се знакова тиче, сви знамо шта је осмех, а шта љутња - рекао је нунције и додао да је овде, међу нама, са жељом да комуницирамо језиком братства и знакова.
Надбискуп Суријани се посебно захвалио премијеру Вучићу на присуству миси и оценио да је то доказ братства о коме говори.
Апостолски нунције је подсетио да као представник папе има могућност да даје благослов у име поглавара римокатоличке цркве. У свом благослову он је пожелео свима да благосиљају све око себе.
Ускршној мисији, која је служена на италијанском, хрватском и мађарском језику, присуствовали су градоначелник Панчева Саша Павлов и амбасадор Италије у Србији Ђузепе Манцо.
После мисе и причешћа верника жупник Роберт Пашчик предао је премијеру Србије књигу у знак захвалности што је „дошао да као хришћанин да подели са римокатолицима радост празника“, а премијер је њему узвратио поклонивши му Библију.
Римокатоличка црква у Панчеву, посвећена светом Карлу Боромејском, подигнута је 1747, годину дана након изградње подигнута је и манастирска зграда, а потом је добила и нови торањ.
Претходних година римокатоличка служба је вршена у импровизованим црквеним објектима који су страдали од Турака.
Нова разарања црква претрпела је 1787. приликом упада Турака на ове просторе када је служила као коњушница, а сав црквени намештај и предмети су опљачкани.
Током 19. века црква је комплетно обновљена, када је добила барокни изглед, а данас је центар окупљања римокатоличког становништа Панчева.