КЕЦ У РУКАВУ: УНИЦЕФ са Владом Србије припрема резервни план за већи прилив миграната
"Са Владом Србије размишљамо ако мигранти буду заустављени и остану у Србији шта ћемо радити уколико их зима затекне. У наредне две до три недеље ћемо имати јасан резервни план трошкова шта ћемо радити у области образовања, здравствене и социјалне заштите", рекао је Сен Ло.
Према његовим речима, УНИЦЕФ ће довести стручњаке које та организација има у другим земљама, који имају искуства са изласком на крај са скоро пола милиона избеглица за два дана.
"Ми ћемо сагледавати различите инструменте и процедуре", додао је Сен Ло истичући да ће УНИЦЕФ бити припремљен за већи талас миграната, уколико дође до њиховог већег прилива.
"Пружамо подршку како би центар за социјални рад мога да изађе са великим приливом избеглица и миграната који су ушли у Србију последњих дана, уз обезбеђивање додатног особља за центар за социјални рад", навео је он.
Сен Ло је рекао да се и претходна четири дана повећавао број деце миграната у оквиру породица и да УНИЦЕФ покушава да им помогне.
Он је додао да иам и око 4.000 деце миграната без пратње родитеља.
Вулин: Потребно нам је више новчане помоћ за мигранте
Вулин је рекао да досадашња помоћ ЕУ ни издалека није довољна, с обзиром да је Србији потребна директна буџетска подршка за збрињавање миграната.
"Ми не тражимо од ЕУ да финансира ову или ону организацију или пројекат, ми кажемо - платите дневнице насисм полицајцима, дајте нам плату за радника Црвеног крста, дајте нам да платимо гориво, аутомобиле, да платимо лекаре и систем", поручио је Вулин.
Он је навео да Србија, без обзира што није члан ЕУ, мора да добије приступ фондовима ЕУ намењеним за решавање проблема миграната.
"Ако Италија може да добије до 2020. године око 500 милиона евра, онда би и Србија могла да добије неку значајнију количину новца, јер се ми суочавамо са истим проблемом као Италија", навео је српски министар.