Кирби: Београд и Вашингтон свесни да је свет у којем постоје међузависан
БЕОГРАД - Амбасадор САД у Београду Мајкл Кирби види разговоре премијера Александра Вучића и америчког потпредседника Џозефа Бајдена као даљи напредак у односима, а кад је реч о Железари, право питање је, сматра, "може ли ико учинити њено пословање профитабилним".
У изјави Танјугу Кирби каже како мисли да би то могао да оствари Есмарк, али примећује да се преговори одвијају у врло компликованом тренутку, посебно због ситуације на тржишту челика.
Вучић и Бајден, иначе, састали су се у Минхену, где су обојица учествовали на 51. међународној безбедносној конференцији, од 6. до 8. фебруара.
"То је грађење на темељима. Они су разговарали телефоном у неколико наврата прошле јесени, а ово (сусрет на маргинама Минхенске безбедносне конференције) била је прилика да се виде лично. Мислим да је то корисно", рекао је Кирби Танјугу.
Београд и Вашингтон, према његовим речима, имају "зреле" односе, а део тих односа су билатералне посете, као што је прошлонедељна посета шефа српске дипломатије Ивице Дачића САД, као и сусрети високих званичника двеју земаља на скуповима попут оних у Минхену или Давосу.
"Понекад људи сметну са ума да је у питању процес који се одвија свакодневно и кажу: ''Гле, састао се с Бајденом, а није се ни са ким састао шест месеци''", рекао је Кирби.
Подсетивши да је Бајден, у разговору с Вучићем, оценио да премијер "ради сјајан посао за Србију", Кирби је напоменуо да део тог посла јесу и напори да привреда функционише.
Упитан за наводе појединих медија, поводом сусрета Вучића и Бајдена, да се Србија окреће ка САД, Кирби је са осмехом констатовао да је "занимљиво да штампа то преноси истог дана када се одржава дијалог у Бриселу, први пут после много месеци".
Он је рекао да би многе земље волеле да виде економски напредак какав су САД постигле у протеклих неколико година.
"Ако гледате пут који би био више ''амерички'', мислим да оно за шта премијер (Вучић) покушава да нађе начина да оствари јесте економски раст. Мислим да би он волео раст од три одсто, колико ми имамо", рекао је Кирби.
Амерички дипломата је указао на значај, за привреду, комбинације домаћих инвеститора, страних инвеститора који су већ присутни и нових инвеститора из разних земаља.
На питање какав исход очекује од преговора са Есмарком о преузимању Железаре Смередево, Кирби је одговорио да је он по природи оптимиста, али да је право питање може ли ико учинити пословање железаре профитабилним.
Он је изразио уверење да би Есмарков тим то могао да оствари, али је истакао и да је, за Смередево и Србију у целину, у игри много радних места, као и да се преговори одвијају "у компликованом тренутку" за индустрију челика због пада светске потрошње.
"Мислим да чињеница да се преговори одвијају показује да је српска страна одговорна према обавезама које има према грађанима, а Есмарк озбиљан у томе да жели да створи услове у каквима компанија може да функционише 10-15-20 година, а не само недељу-две", рекао је Кирби и подсетио на проблеме железаре после повлачења Ју-Ес-стила.
Амбасадор САД је приметио да се, поред Есмарка, говори и о могућем доласку компаније Делфи, и изразио је задовољство због развоја компаније Ен-Си-Ар (НЦР) и доласка KKR, која је преузела СББ.
Србија има могућности за експлоатацију природног гаса
Говорећи о потенцијалима за сарадњу двеју земаља у енергетском сектору, он је приметио да САД имају експертизу у тој области, а, захваљујући својој енергетској политици и геолошким одликама, имају и више енергената него раније, те разматрају могућности за извоз.
Србија, како је рекао, такође има неке могућности за експлоатацију природног гаса, али, као и већи део Европе, и она покушава да смисли одакле ће се снабдевати гасом: из САД, Либије, Азербејџана...
"Наши људи ће можда бити заинтересовани као инвеститори, или да раде с вама на стратегији енергетске стабилности, коју засад још немате", казао је Кирби.
На питање где се на међународном плану, према његовом мишљењу, срећу интереси Србије и САД, Кирби је одговорио да су обе земље свесне значаја глобалне стабилности и међузависности.
"Србија је схватила да просперитетна економија, пристојни односи са суседима и усвајање стандарда ЕУ јесу у интересу Србије", рекао је, оценивши да о унапређењу односа у региону сведочи и то што је Вучић по ступању на дужност најпре посетио Сарајево.
Он је нагласио и да Србија доприноси и међународној стабилности и да је у последњих неколико година постала много активнија у међународним мировним мисијама, у којима ће ове године имати више од 600 људи, док их је 2012. било мање од 100.
"Србија схвата да је стабилан свет добар за Србију. По мени, то нам је заједничко јер и ми тако мислимо. Поклапамо се и у томе што мислимо да такве ствари треба да радимо као група народа. Србија жели да се прикључи тој групи, понекад с нама, некад са ЕУ или УН", рекао је он.
Подсетивши на значај односа двеју земаља с Кином, ЕУ, Русијом, Кирби је указао на то да су и Београд и Вашингтон свесни да је свет у којем постоје међузависан и да нико не може да поднесе изолацију.