Кирби: САД и Србија заједно у борби против тероризма
Америчка амбасада у Србији је акцијом добровољног давања крви обележила 14 година од терористичких напада у САД, а амбасадор Мајкл Кирби је том приликом изјавио да САД уско сарађују са Србијом у предупређивању терористичких напада.
"Није нов феномен да људи убијају једни друге. Нажалост, у свету у којем живимо постоје људи који верују да се проблеми могу решити тероризмом", рекао је Кирби новинарима у просторијама Црвеног крста Србије где се данас, пету годину за редом, организује ова акција.
Како је истакао, на властима је, на политичарима и дипломатама, војсци, онима који проучавају такве податке, да предупреде нове терористичке нападе.
"Волео бих да живимо у свету у којем не би требало да се плашимо поновних терористичких напада, али мислим да у овом тренутку у таквом свету не живимо", навео је амбасадор.
Према његовим речима, САД уско сарађује са Србијом у овим питањима, а Србија са својим суседима, како би заједничким напорима спречили евентуалне терористичке акције.
Потребно је, објаснио је он, заштити се, али и истовремено радити на стварању услова у којима ће се људи осећати као пуноправни грађани света, те неће посезати за терористичким активностима.
Кирби болује од рака коже
Кирби је истакао и да ове године није у могућности да сам да крв као што је чинио на данашњи дан у претходне две године јер је, како је навео, открио да болује од рака коже.
"То сам открио посетом дерматологу и позивам све да се преконтролишу пре него што дају крв", рекао је Кирби нагласивши да сваки давалац крви мора бити доброг здравља.
Како је указао, давање крви нас зближава и постајемо једно, јер "није битно које сте вероисповести, националности или пола већ да имате одговарајућу крвну групу".
Председник Црвеног Крста о заједничкој акцији са САД
Председник Црвеног крста Србије Драган Радовановић рекао је да се заједничком акцијом амбасаде САД и Црвеног крста поводом немилих догађаја од 11. септембра 2001. у САД, сваке године на данашњи дан сакупи око 60 доза крви што је, како је истакао, добар знак.
Он је позвао и друге да се одазову овој акцији и похвалио чланове Клуба 25 - младе волонтере старости до 25 година који шире базу давалаца крви тако што позивају своје вршњаке да учине тај хумани гест.
Са њим се сагласио и помоћник министра здравља Предраг Саздановић, који је рекао да Клуб 25 и Црвени крст доста доприносе унапређењу здравља Србије.
Сваке године око 60 људи на овај дан добровољно да крв у знак сећања на жртве терористичких напада у Њујорку и Вашингтону, а међу њима су чланови особља америчке амбасаде, чланови њихових породица, запослени у америчким компанијама у Србији...
Јутрос су, тим поводом, крв дала и четри представника амбасаде Јужне Кореје у Београду, а како наводе у Црвеном крсту Србије, очекује се и високи представник швајцарске амбасаде.