Кирби: САД поштују пријатељство Србије и Русије
НОВИ ПАЗАР - Амбасадор Сједињених Америчких Држава у Србији Мајкл Кирби рекао је да САД поштују традиционално пријатељство Србије и Русије, али да свет неће поздравити неосуђивање угрожавања територијалног интегритета Украјине.
Кирби је истакао да је на властима Србије да одлуче шта је интерес државе и да на основу тока донесу одлуке.
"Србија је гласно рекла да поштује територијални интегритет свих земаља чланица Уједињених нација, али званичници никада нису додали реченицу у којој говоре да то укључује и Украјину, као и целу њену територију", рекао је Кирби.
Кирби је оценио да је пословна клима у Србији добра и да ће она, како се буде приближавала Европској унији, бити све привлачнија за америчке инвеститоре.
"Поједине америчке компаније су заинтересоване за куповину смедеревске Железаре, а за наше инвеститоре занимљив је и Телеком. Такође, шанса за улагање постоји и у рударству, поготово у околини Бора", изјавио је амбасадор САД.
Он је оценио и да ће нови Закон о раду разјаснити неке нејасноће и допринети смањењу незапослености.
"Закон о раду треба подједнако да третира и запослене и незапослене, а како ми се чини, нови закон је флексибилнији и даје веће шансе за запошљавање", рекао је Кирби.
По његовим речима, то се посебно односи на старије "који сада имају бољу прилику да добију посао, јер послодавци неће преузимати ризик исплаћивања отпремнина за целокупан стаж радника у случају отказа", те ће моћи да "без страха запосле и старије људе".
Амерички дипломата је додао и да би било добро да Србија што пре именује амбасадора у Вашингтону, као и да је важно изабрати праву особу за тај одговоран посао.
"Упознат сам да министар спољних послова Ивица Дачић, премијер Александар Вучић и председник Томислав Николић интензивно размишљају о томе кога именовати за амбасадора у САД. То је битан положај, будући амбасадор мора бити особа која ће најбоље представљати Србију у Вашингтону и заступати њене интересе", изјавио је Кирби.
Он је додао да би подржао усвајање закона о спречавању и кажњавању одласка држављана Србије на инострана ратишта, о којем је било речи у јавности.
"Многе земље се суочавају с тим проблемом, јер се људи који учествују на ратиштима навикавају на убиства, бомбаше самоубице и сличне ствари које знају да донесу у матичне државе. Ми смо се у САД суочавали са терористичким нападима, имали су их и Енглеска и Шпанија, па је сигурно да Србија то жели да избегне", рекао је Кирби.
Указао је да "такав закон има смисла, али он мора подједнако третирати оне који иду у Сирију, Украјину или било коју другу државу".