Ко ће одговарати за напад на Андреја Вучића?
Самовоља жандармерије позната је одавно сваком Србину, па уместо да уливају поверење грађанима, обично се мало задрхти када се прође поред неког од њих. То, наравно, није настало само од себе, већ је резултат дугогодишњих афера и обесних активности припадника Жандармерије.
Присетимо се случаја у ком је припадник нишког одреда Жандармерије убио Ранка Панића (41) из Младеновца. Панић је страдао на протесном митингу Српске радикалне странке због хапшења Радована Караџића. Према информацијама које су се после овог догађаја појавиле у медијима, у Жандармерији има око 60 припадника којима се суди или су под кривичном истрагом, преткривичним поступцима и проверама, док само у нишком одреду има 17 њих који се сумњиче за кривична дела.
Случај свирепог спаљивања Срђана Т. (28) и Александра Н. (29) у аутомобилу ''ауди TT'' које је починио припадник краљевачког одреда Жандармерије Александар Крстић због личних дугова, још једна је кап у мору случајева који су годинама љуљали поверење у Жандармерију и довели до питања како је могуће да неко коме су на чување поверени животи грађана, неко ко је плаћен за безбедност сваког држављанина Србије, искористи привилегије своје функције у сврхе личних обрачуна.
Апсурдно је да на дан поштовања људских права брат премијера буде брутално претучен, па се морамо запитати коме и због чега то одговара, посебно имајући у виду коментаре које су пристизали у вези са овим догађајем, а у којима се не крије радост због напада. Премијер Александар Вучић је на данашњој конференцији за новинаре рекао да он жели да породице свих оних који су се обрадовали нападу на Андреја Вучића живе дуго и добро, а да они који желе зло другима треба да се запитају о себи.
Из Београда данас нису отишле ружне слике поломљених излога, разлупаних трамваја и аутобуса, али је отишао снимак бруталног пребијања премијеровог брата, што је доказ да у Србији и даље постоје људи који не презају да песницама и пендрецима шаљу невербалне поруке, било да су у питању политичке или је у питању чиста обест. Србија је правна држава, то се данас и показало Парадом поноса, и закони важе за све - исто као што свако мора бити санкционисан када их прекрши.
Пре избијања данашњег инцидента припадници војне полиције који су ишли у пратњи Андреја Вучића уредно су се легитимисали припадницима Жандармерије. Без обзира на то Жандармерија их је напала, што се карактерише као напад на службено лице. Припадници Жандармерије по закону не смеју да ометају друга службена лица у обављању своје дужности, и да на било који начин злоупотребљавају своја овлашћења.
Да подсетимо, према Закону о јавном реду и миру, запрећена казна за напад на службено лице креће се у распону од шест месеци до пет година. Остаје питање докле ће се толерисати самовоља Жандармерије и њено деловање које је у супротности са циљем постојања ове професије - а то је заштита сваког грађанина.
Погледајте и: