ОН ЈЕ НОВИ ПРЕДСЕДНИК ВЛАДЕ: Све што треба да знате о новом премијеру Турске (ФОТО)
Бинали Јилдирим који је данас изабран за лидера владајуће Странке правде и развоја и формално постао нови премијер Турске, један је од највернијих сарадника председника Реџепа Тајипа Ердогана и главни промотер његових планова о радикалним променама у земљи.
Раскол између Ердогана и доскорашњег премијера Ахмета Давутоглуа избацио је у први план 60-годишњег Јилдирима, као јединог кандидата за вођу владајуће странке на њеном ванредном конгресу у Анкари.
Јилдирим, до данас министар саобраћаја и комуникација, у јавности познат као слаб говорник, потиче из скромне породице из провинције Ерзинџан у Анадолији и дугогодишњи је пријатељ председника Ердогана, пратећи његов успон од градоначелника Истанбула 1994. године, до места најмоћнијег у земљи.
ЗВАНИЧНО: Ердоган прихватио оставку Давутоглуа!
Аналитичари процењују да ће Јилдиримова главна мисија бити реализовање Ердоганових планова о промени устава и преношењу извршних овлашћења премијера на председника државе, чиме би систем власти у Турској трансформисао од парламентарног у председнички.
На прошлогодишњем конгресу владајуће Странке правде и развоја, Јилдирима је подржала већина делегата, али је морао да се повуче јер је Ердоган за премијера изабрао Давутоглуа.
Лојалност Ердогану омогућила му је да утиче на кадровску политику странке, али и да задржи сигурну функцију министра саобраћаја и комуникација, на којој је непекидно од 2002. године.
ДАВУТОГЛУ ПОЗДРАВИО НАСЛЕДНИКА: Ово је НОВИ премијер Турске (ФОТО)
Јилдирим, као Ердоганов човек од поверења, управља његовим грандиозним инфраструктурним пројектима које су оштро критиковали чланови опозиције и активисти за заштиту животне средине, и који су из корена изменили изглед и Истанбула, и Турске.
#Turkey's рулинг АКП ready то officially елецт Бинали Yildirim ас chief & next ПМ, рауцоус цонвентион стартинг pic.twitter.com/Ckc54ccG3d— Емре Пекер (@wsjemre) May 22, 2016
За потребе изградње трећег међународног аеродрома у Истанбулу, кроз који ће моћи да прође 150 милиона путника годишње, искрчене су огромне шумске површине, а радови ће бити окончани идуће године.
Ту су још и амбициозни планови о изградњи трећег моста на Босфору, који ће носити име султана Селима Првог, који је у 16. веку уништио око 40.000 Алавита, припадника мањинске либералне муслиманске заједнице, а планира се и канал између Црног и Мраморног мора, који ће побољшати поморски саобраћај кроз закрчени Босфор.
КАМЕРОН СЕ ПОДСМЕВА: Судећи по напретку, Турска ће ући у ЕУ 3000. године!
Јилдирим је био уз Ердогана приликом оснивања странке 2001. године, а на парламентарним изборима следеће године Ердоган је постао премијер, што је забринуло секуларне струје у земљи, које су га сматрале диктатором и исламистом.
#Breaking | #Turkey’с рулинг АК Party announces Бинали Yildirim ас цандидате фор party chairman анд ПМ pic.twitter.com/IoY3xKj8BL— АНАДОЛУ AGENCY (ЕНГ) (@anadoluagency) May 19, 2016
Будући турски премијер такође је предмет полемике и контроверзи, јер је 2004. одбио да поднесе оставку, упркос оптужбама опозиције да као министар саобраћаја није предузео потребне мере да спречи несрећу у којој је изгорео брзи воз и страдало 40 путника.
Јилдирим, отац троје деце, оптуживан је и за сексизам, јер је 2005. његова супруга фотографисана како сама обедује за једним столом, док он седи за суседним, у друштву мушкараца.
Према писању турских медија, Ердоган ће после конвенције странке упутити Јилдириму позив за састављање нове владе.