КОЛИНДА ТАЈНО, МИЛАНОВИЋ ЈАВНО: Комеморација у Јасеновцу без председнице Хрватске
ЈАСЕНОВАЦ - У Јасеновцу се одржава комеморација поводом 70. годишњице пробоја логораша, којој ће присуствовати хрватски премијер Зоран Милановић, али не и председница Колинда Грабар-Китаровић, која је Јасеновац посетила 22. априла.
Председница Хрватске посетила је Спомен-подручје Јасеновац 22. априла на дан пробоја логораша, а уписујући се у књигу утисака истакла је како се поклања жртвама и исказује дубоко поштовање према људима који су ту мучени и убијени.
Колоном сећања од Меморијалног музеја до споменика "Цвијет" у Спомен подручју Јасеновац, данас је почело обележавање 70. годишњице пробоја логораша из усташког концентрацијског логора Јасеновац, у којем је за 1.337 дана постојања, како наводи Хина, убијено више од 83.000 људи.
Уз преживеле логораше, комеморацији присуствују председник Хрватског сабора Јосип Леко и председник Владе Милановић, који ће одржати пригодни говор, прва потпредседница Владе Весна Пусић, градоначелник Загреба Милан Бандић, представници дипломатског кора, црквених заједница, националних мањина, антифашистичких удружења, као и гости из других делова Хрватске и иностранства.
На крају комеморације биће положени венци и одржана молитва представника верских заједница. Комеморација се одржава у знак сећања на 22. април 1945. године, дан пробоја затвореника из јасеновачког логора, највећег концентрационог логора у тзв. Независној Држави Хрватској.
Од 1.073 логораша, колико их је 22. априла 1945. било у логору, у пробој их је кренуло 600, а преживело само стотинак. Истога дана 1945. почео је и пробој затвореника Кожаре, дела логора у месту Јасеновцу, где је од 67 затвореника, пробој преживело њих 11.
Концентрациони логор Јасеновац од августа 1941. до 22. априла 1945. био је логор смрти у којем су убијани мушкарци, жене и деца због своје верске, националне или идеолошке припадности. До сада је, наводи Хина, утврђено да је на десетак локалитета тог логорског комплекса убијено више од 83.000 људи, од чега више од 20.000 жена и 20.101 дете до 14 година. Жртве су били Срби, Роми, Јевреји, Хрвати и антифашисти.