Комарци и глодари увећавају ризик за појаву заразних болести
БЕОГРАД - Високе температуре након поплава довешће до размножавања великог броја инсеката и глодара, а самим тим повећава се ризик за преношење заразних болести, упозоравају епидемиолози.
Начелник сектора за превентивну медицину ВМА проф. др Соња Радаковић појашњава да у поплављеним подручјима могу да се јаве заразне болести које се преносе прљавом и неисправном водом, неисправним намирницама, затим контактом услед немогућности одржавања личне хигијене, али и да их могу преносити и инсекти и глодари.
"Инсекти и глодари су директан пратилац поплава и јављају се на терену чим се вода повуче. Њиховом размножавању погодује влага и висока температура, а имају и обиље хране у муљу, лешеве угинулих животиња", објашњава Радаковић.
Размножавање комараца у поплављеним подручјима носи са собом ризик од већег оболевања од грознице западног Нила, јер комарци преносе ову болест.
"Комарци који шире вирус западног Нила су најобичнији комарци. Због тога је важно да се након повлачења воде уради систематско запрашивање да би се убиле ларве које ће комарци сада положити док им ово време одговара", каже Радаковић.
"За грађане из поплављених подручја најважније је да поштују упутства надлежних, да не улазе у кућу пре него што се уради комплетна дезинфекција, дезинсекција, дератизација", додаје она.
Морају се поштовати упутства и одржавати лична хигијена, а након контакта са прљавом- плавном водом сву одећу треба опрати. Посебни опрез мора постојати у контакту са намирницама.