Комисија за процену штете на терену у Чачку
ЧАЧАК - Комисија би до уторка требало да заврши поступак утврђивања штете од поплава на објектима и земљишту на подручју Чачка, где је у току дезинфекција и санација штете на мостовима и путевима.
"Формиране комисије су на терену, процењују штету, а истовремено се спроводи и поступак дезинфекције", навео је градоначелник Чачка, једног од градова у којима је јуче укинута ванредна ситуација уведена због поплава.
"Када је у питању штета на ораницама, за сада је утврђено за 600 домаћинстава, а финансијски подаци ће бити накнадно саопштени", истакао је градоначелник додајући да ће такође до уторка бити процењено отприлике 90 процената оштећења на земљиштима.
Клизишта се, како је казао, и даље обилазе, није исељено ниједно лице, а грађевинска инспекција је издала решења да су објекти у близини клизишта сигурни за становање.
Међутим, како је рекао, то не значи да се ситуација неће променити.
На подручју града Чачка сви путеви су проходни, санирају се штете на мостовима, а завршетак санације на путној инфраструктури у Овчар бањи биће завршена до уторка.
"Радови на мосту Слатинске реке су у току и биће завршени у току наредне седмице", навео је он.
Министарство пољоприведе је именовало Драгану Шћекић и Милана Вранића, пољопривредне фитосанитарне инспекторе да узоркују земљу на поплављеним подручјима и пошаљу на анализу у Земун, истакао је Илић.
Вода у Чачку је исправна за пиће, осим са Трнавског и Атеничког врела и ту се потрошачи снабдевају цистернама.
"Сва домаћинства имају напајање електричном енергијом, дистрибуира се храна поплавама угроженим домаћинствима као и храна за домаће животиње. Добили смо осам сушача из Чешке, помоћ нам стиже са свих страна у храни, лековима, али и финансијска, будући да је град Чачак отворио динарски и девизни рачун", закључио је Илић.