КОМПЈУТЕР ОТИМА ОВИХ ОСАМ ПОСЛОВА: Је ли ваш међу њима?
На једној конференцији економиста у Лос Анђелесу било је речи о осам послова које би роботи могли да преотму људима.
Радници на наплатним рампама и благајници у продавницима
Технологија мобилног плаћања је у успону и постаће само још напреднија и раширенија. Због ње послови благајника у продавницама и људи који раде на наплатним кућицама постају застарели и непотребни. За те послове вам не треба особа, довољна је технологија.
Испитивачи тржишта
Брендови већ сад на распологању имају врло моћне рекламне алате помоћу којих се пуно прецизније и боље могу обраћати својим купцима. Нове технологије проучавају понашање и промене код купаца и могу пуно боље проценити каква рекламна кампања ће неком бренду требати, тако да би рекламне агенције могле остати на само пар људи.
Радници у фабрикама
Роботи су већ заменили део радника у фабрикама, а могли би и још више. Наиме, не само да су јефтинији, већ раде и без паузе.
Корисничке службе
Многе компаније су службе за кориснике већ одавно преселиле у Индију ради јефтиније радне снаге, а нове технологије могле би ‘убити’ и ова преостала радна места. За то вам не треба бољи доказ од ИБМ-овог superkompjutera Watson, који већ сада може заменити цели одсек службе за кориснике једне веће компаније.
Финансијски сектор
Новчане трансакције већ сада се обављају помоћу технологије, с друге стране вам практично нико не треба. Већ годинама преко интернета плаћате рачуне, а од тада се финансијска технологија још и више развила.
Новинари
Због интернета су се променили класични медији, а могли би класични новинари. Вести ће се писати помоћу алгоритама и саме објављивати на интернету без икакве људске помоћи. Zapravo, Associated Press to већ ради. Њихова војска ‘робота новинара’ већ сада пише на хиљаде текстова у једном кварталу.
Адвокати
Не односи се ово наравно на све, али адвокати који се баве ситним пословима ускоро би се могли наћи у проблему. Администрација постаје све више аутоматизована и у неким земљама се већ сада преко интернета могу поднети захтеви за развод, отварање фирми и сличних ствари, а цели процес се одвија тако да људи уопште не морају да дођу на суд, већ све решавају преко апликације.
Телефонске службе
Већина људи данас уопште нема фиксни телефон и све мање људи ће га имати. Углавном се користе предности дигиталне комуникације, што значи да ће се класичне телефонске службе променити, а можда чак и скроз укинути.