КОШАРКАШ АЛЕКС МАРИЋ ПРВИ ПУТ О РАТУ: "Олују" не могу да заборавим нити да опростим
"Јако ме љути када неки мисле да је прогон у Олуји била шетња Срба кроз неку шуму. Као да нисмо људи, да немамо земљу, веру, нацију".
Овако прича за Блиц кошаркаш Алекс Марић, аустралијски репрезентативац, који је са породицом тек после 20 година сахранио деду Стевана Марића (80).
Алексов деда је убијен почетком августа 1995. током хрватске војне операције "Олуја" у својој кући у Сонковићу код Шибеника. Његови посмртни остаци ексхумирани су тек последњег дана новембра 2012. из заједничке гробнице на локацији Света Мара код Шибеника, заједно са посмртним остацима још 31 особе. Идентификација је обављена последњег дана јуна ове године у Заводу за судску медицину и криминалистику Медицинског факултета у Загребу.
"Не дао бог ником да доживи оно што је мој народ доживео"
На питање да ли се сећа догађаја из Олује, Марић одговара: "Ниједан рат не може да се заборави или да се пређе преко тога. Не дао бог ником да доживи оно што је мој народ доживео, да дели судбину моје породице, родбине, пријатеља".
О томе шта је последње чуо о деди и по чему ће га памтити, бивши кошаркаш партизана каже: "Деда Стеван је био мањи растом, сви су га волели у Сонковићу. Био је омиљен, врло бистрог ума, размишљања, трезвеног погледа на свет. Када се све то догодило, иако сам био мали, имао сам свега 11 година, неизмерно смо патили, свега се сећам као да је данас било. Био је то тежак период за породицу, од којег дуго нисмо могли да се опоравимо".
"Као да су Срби најгори на свету, као да смо ми сами криви за све"
"Имам свој став о Хашком трибуналу, други имају свој, али ме јако љути када неки мисле да је то била шетња Срба кроз неку шуму. Као да се ништа није догодило, а Хрвати, као и светски медији, заборављају колико је хиљада Срба прогнано са својих огњишта или још горе, колико их је убијено, каже Марић и додаје:
"Као да су Срби најгори на свету, као да смо ми сами криви за све што нам се догодило, а да против нас није нико. Као да нисмо људи, да немамо земљу, поштовање, веру, нацију, Србију..."
Чињеницу да Хрватска ове године "Олују" прославља војном парадом у Загребу, а да је централна прослава у Книну, где се открива споменик Туђману, Марић закључује да је боље да не коментарише, јер би "било јако неугодно".