УНЕСКО О ПРИЈЕМУ: Косово НИЈЕ примљено у Унеско!
Генерална конференција Унеска није данас прихватила чланство Косова у ту организацију, будући да је није било потребне двотрећиснке већина да би се изгласао пријем.
13.35 Косово није ушло у Унеско!
Косову је фалило три гласа за чланство. Од 142 присутних за је гласало 92, против је било 50, уздржаних је било 22. Неопходна двотрећинкса већина била је 95 гласова
13.25 Завршено гласање. Бројање гласова у току.
13.10 Почело гласање о пријему Косова у Унеско
13.05 Није прихваћен предлог Србије о одлагању одлуке
Гласало је 170 држава. За предлог Србије гласало 58, против 88 држава, а 22 су биле уздржане. Представници 16 земаља нису били присутни у сали.
13.00 Гласање је завршено
Бахами у последњем тренутку променили глас из "за" у "против"
12.46 Гласање о одлагању у току. Девет земаља нема право гласа
Предлог за одлагање подржали су Русија, Бразил, Индонезија, Кина, Румунија, Грчка, Ангола, Аргентина, Белорусија, Боливија, Боцвана, Кипар, Колумбија, Куба, Еритреја, Шпанија, Етиопија, Грузија, Хаити, Индија, Мароко, Мексико...
Против су биле Француска, Велика Британија, Хрватска, Словенија, Македонија, Белгија, Естонија, Саудијска Арабија, Аустрија, Бугарска, Немачка, Аустралија, Уједињени Арапски Емирати, док је Босна и Херцеговина уздржана
12.36 - Кина: Пријем би негативно утицао на дијалог у региону
Кина сматра да би пријем Косова у Унеско могао негативно да се одрази на дијалог Београда и Приштине у Бриселу
12.30 - Аустрија против одлагања седнице
Аустрија истиче да су јој блиски и Косово и Србија, али да је против одлагања седнице.
Немачка је одбила захтев за одлагање одлучивања уз образложење да је одлука већ донета на Извршном одбору.
12.15 - Британија: одбијање би било преседан; Амбасадор Србије: преседан је то што Косово није држава већ територија
Представник Велике Британије је рекао да је Косово чланица ММФ и Светске банке и да овај захтев нема никакве везе са дијалогом Београда и Приштине и са процесом европских интеграција две стране.
Томе се успротивио Танасковић рекавши да је овде реч о преседану јер никада није била оваква ситуација јер Косово није држава.
12.00 - У току је жучна дебата, гласање се очекује ускоро.
За предлог Србије да се одложи гласања о чланству Косова су Русија, Куба, Аргентина и Кина, док су против тога Сједињене Америчке Државе (немају право да гласају), Велика Британија и Немачка.
#UNESCO will воте он #Kosovo entry бид амид Сербиан, Russian протестс https://t.co/7FhCnvZNlJ pic.twitter.com/OhGIUjUWx7— Спутник (@SputnikInt) Новембер 9, 2015
11.50 - Почела је седница Генералне конференције Унеска на којој ће се расправљати о пријему Косова.
Србија је предложила одлагање одлуке о пријему.
Амбасадор Србије при Унеску Дарко Танасковић рекао је за Танјуг да су изгледи да се Генерална конференција позитивно изјасни о том захтеву објективно крајње неизвесни.
С обзиром на то да систем гласања у Унеску, где су за пријем државе нечланице УН потребне две трећина гласова оних који су приступили изјашњавању, при чему се гласови уздржаних приликом утврђивања резултата не узимају у обзир, могућа су оба исхода, јер ће вероватно разлика између гласова "за" и "против" бити веома тесна, истакао је амбасадор Танасковић.
"Да би се избегла оваква непожељна политичка подела у специјализованој агенцији УН за образовање, науку и културу, Србија ће предложити одлагање расправе о овој контроверзној тачки дневног реда, бар до наредног заседања Генералне конференције 2017. године", навео је Танасковић.
Амбасадор Србије је указао и да чињеница да је захтев Косова једина тачка пленарне седнице указује на значај питања и на то да ће бити велика расправа.