КРИМИНАЛ БЕЗ ГРАНИЦА: Којим путевима се крећу српски шверцери кокаина?
Путеви криминала не знају за границе, а да им нема краја сведоче искуства наших криминалаца увек спремних да се адаптирају на различите правосудне, друштвене и културне системе.
Наиме, прошлонедељна акција заплене 1,1 тоне кокаина у Шпанији, представља само једну у непрегледном мору акција, које се воде против челних људи српског подземља, укључених у шверц импозантних количина кокаина.
Шверц кокаина представља изузетно уносан бизнис, због брзе и енормне зараде, али и наравно рискантан посао, за који су запрећене јако високе казне затвора. Стога се само неколицина њих сме упустити у овај вид нелегалних активности на пословима зараде.
"Братска сарадња"
Реч је о пет група, које су у прошлости оствариле блиску сарадњу са “колегама” из Црне Горе и Хрватске, које су због излаза на море биле у позицији неопходној за тај “посао”, служећи се прекоокеанским пловидбама.
Угледним босовима затим би “благослов” давали картели у Јужној Америци, као неопходан предуслов наставка даљег рада.
Тако је данас име Дарка Шарића “улазница” за даљи посао његовим сарадницима, али су ту и Дејан Стојановић Кека, затим и сарадници Луке Бојовића. Међутим, дешава се да у посао бављења кријумчарењем ступе и оне “ситне рибе”.
Велике "зверке" и "муле"
- Србе тог капацитета користе велики играчи, који за њих растурају дрогу на улицама. Тако Срби држе велики део уличног тржишта у Холандији. Велики играчи користе анонимусе и као муле, па је тако пре две године, по доласку из Доминиканске Републике у Београд, преминуо младић који је у стомаку имао 700 грама кокаина - кажу у полицији.
На кокаинском путу, Срби су “пријављени” за Шпанију, Италију, Грчку, Холандију.
- Ове земље српским криминалцима интересантне су и за друга кривична дела. Најпознатија је група “Пинк Пантер”, која је потекла из Ужица и која је одговорна за многе пљачке у Европи, али и чувене пљачке у Токију, Дубаију. Главни људи ове групе су Предраг Вујошевић, Александра Радуловић и Ђорђије Рашовић, Нишлија Милан Љепоја... И Чачани су познати лопови. Претпрошле године ухапшена је банда од 15 Чачана коју су сумњичили за 150 провала у Белгији, а на мети су им биле куће, јувелирнице и аутомобили. У Италији су српски криминалци толико узлетели да је једна група искључиво на мети имале куће богаташа из којих су крали дијаманте и остало драго камење. Италија и Француска су и даље актуелне и за шанере који краду брендирану гардеробу, ташне “луј витон”, наочаре – открива извор из МУП-а.
Своју “сигурну луку” ови криминалци проналазе у својим прибежиштима по Јужној Африци. Најпознатији је свакако Добросав Гаврић (33), који је у Србији осуђен на 35 година због убиства Жељка Ражнатовића Аркана. У Танзанији живи и ради и Мирослав Курак, један од осумњичених за убиство Славка Ћурувије.