Крвави успон афричког калифата (УЗНЕМИРУЈУЋЕ ФОТОГРАФИЈЕ)
И док је свет оплакивао смрт 17 убијених цивила у Паризу у два одвојена терористичка напада, у Нигерији се одвијао вишедневни покољ више од 2.000 цивила који је започео још 3. јануара координираним нападом џихадиста Боко Харам на 16 градова у држави Борно, другој по величини федералној јединици ове најмногољудније афричке државе.
Крвави пир џихадиста кулминирао је потпуним уништењем градића Бага на обали језера Чад, који је практично срављен са земљом. А више стотина цивила, углавном жена и деце, је побијено и спаљено. Остали, махом непливачи, су натерани у бег преко језера, због чега се још увек непозант број цивила удавио. При томе, најмање 20.000 људи побегло је на југ, ка централној Нигерији.
На стотине тела је разбацано по грмљу у околини места напада. "Нико није могао да присуступи лешевима, а они који су озбиљно повређени можда су и умрли до сада", рекао је за АП Мухамед Аба Гава, портпарол групе наоружаних цивила за одбрану.
"Најсмртоноснији напад у историји" нигеријских џихадиста
Амнести интернашнл, међународна невладина организација за заштиту људских права, оценила је најновије насиље у Нигерији "најсмртоноснијим нападом у историји" те терористичке организације.
А међувремену, догодила се нова трагедија. Три девојчице "бомбаши самоубице" активирале су у одвојеним акцијама експлозив на пијацама у градовима Даматуру и Маидугири, у којем је до недавно било седиште исламистичке групе. Више од 40 људи је страдало у овим нападима.
Сведок једног од напада, припадник оружаних формација групе грађана за одбрану, Аширу Мустафа, описао је напад на пијацу у Маидугурију.
"Девојчица је имала око 10 година и сумњам да је уопште знала шта је имала обавијено око свог тела. У ствари, она је била претресена на улазу у пијацу и детектор метала је указивао да носи нешто. Али, нажалост, експлозија се догодила пре него што је она била неутрализована", рекао је Аширу за агенцију АФП.
Ширење афричког калифата
И док Нигерија, која се спрема за опште изборе 14. фабруара, настоји да се избори са џихадистима, лидери суседних земља апелују на међународну заједницу да "предузме нешто" против терориста Боко Харам. Овај позив свакако има везе са недавном најавом окрутног вође ове групе, Абубакара Шекауа, о новој офанзиви која има за циљ проширење калифата освајањем делова територија Камеруна, Нигера и Чада.
Међутим, шта су крајње амбиције групе, ко их све финасира, набавља оружје и увежбава, одавно мучи нигеријске и стране војне стратеге који за сада немају јединствен одговор.
Званична Абуџа се не изјашњава да ли је и каква помоћ неопходна Нигерији да би се изборила са растућим исламским калифатом. Крајем 2014. године, режим Гудлака Џонатана, који се ових дана увелико спрема за нове изборе, раскинуо је војну сарадњу са Сједињеним Државама, покренуту након киднаповања више 200 девојчица на сверу Нигерије.
Џонатан је оптужио Вашингтон за млаку подршку у борби против џихадиста у Нигерији. У преводу: САД су одбиле да продају Нигерији модерно наоружање које је Абуџа захтевала.
Штавише, на једнодневној конференцији националног обавештајног савета САД, један од учесника предвидео је да ће се "Нигерија распасти 2015. године", подсећа Политика.
Погледаје још: