КУМОВСКИ ВИШЕБОЈ: Кумови скакали у даљ, гибаница баке Милице цурила низ браду (ФОТО)
ГОРАЧИЋИ - Мало драгачевско село Горачићи код Лучана и ове године је било домаћин манифестације која је можда јединствена у свету - Сабора кумова.
Ово лепо уређено село угнеждено под окриљем планине Јелице, пети пут је било домаћин свечаности која је до прошле године била позната под именом Кумовијада, а сада се наставља са нешто измењеним називом и проширеним садржајем.
А за најбоље кумове 2015. године проглашени су Александар Инђић и Марко Ненезић.
Они су однели победу на "Кумовском вишебоју" у којем се надметало тридесетак кумовских парова у три дисциплине: шаху, стоном тенису и скоку у даљ из места.
Иако је лоше време претило да поремети овај дводневни догађај, ипак је све прошло у најлепшем амбијенту и по лепом сунчаном времену.
У суботу, на дан отварања, целу ноћ до јутра киша је лила као из кабла претећи да цео ток манифестације и планирана такмичења пресели у затворени простор. И да ли због звука трубе, или нечег другог, киша је стала. Иза облака је провирило сунце и наговестило величанствен доживљај у фантастичном амбијенту ливада и шума којима је обрастао овај планински, али питоми крајолик којег красе обронци благих контура.
Цело село црно и бело
Можда ће вас изненадити чињеница да је женски шаховски клуб "Јелица ПЕП" из Горачића актуелни шампион Србије, а њихове мушке колеге вицешампиони. Јер, у овом селу скоро сви играју игру са црним и белим фигурама које "ратују" на дрвеној табли. Шах-мат!
Манифестација у којој су главни актери кумови, отворена је свечано, као што и доликује, химном "Боже правде", а извео ју је трубачки оркестар Гвоздена Росића. Потом су на терену смештеном између школе и цркве уследиле српске народне игре и песме.
Мала црква саграђена пре 207 година, током Првог српског устанка, украс је овог лепо уређеног села. Поред ње је дечије игралиште са љуљашкама, клацкалицама, вртешкама...
А права атракција је бетонска шаховска са великим фигурама где шахисти играју шетајући се по табли.
Такмичења на "Сабору кумова" одржана су, као и ранијих година, у малом фудбалу и "кумовском вишебоју", а по први пут, организовано је и надметање у спремању чувене јеличке гибанице. Одвијало се у три категорије, јуниори, аматери и професионалци. А од такмичара се тражило да гибаница буде мека као душа, и да се слива низ браду.
Награда "Златна јеличка гибаница" за најбољу гибаницу у категорији аматера припала је баки Милица Плазинић из Горачића. У категорији јуниора победио је Бора Димитријевић ученик Прве приватне угоститељско-туристичке школе из Београда, а међу професионалним куварима победу је однео Милан Лилић.
Међутим, свеопшти је утисак, да је биран победник у "апсолутној категорији", бака Милица би однела победу, што значи да домаћице можда и нису баш аматери, већ би могле да ради у најбољим ресторанима. А према коментару једног члана жирија, бака је спремила "ону праву четничку јеличку гибаницу".
Горачићка буна
Прави је раритет да неко село има и сопствени музеј, а Горачићи имају свој. Смештен је згради некадашње општинске суднице, и посвећен је буни од 20. фебруара 1893. године. Побунило се 300 сељака и одбило да преда кључеве и општински печат у руке среског начелника. Власти су послале жандармерију и дошло је до крвавог сукоба. Буна је угушена крваво, са 18 мртва становника Горачић и 23 рањених. Погинулима је у новије време подигнут споменик.
Одржан је и турнир у малом фудбалу "Јелица куп" у малом фудбалу, а победник је била екипа студената Високе школе за пословну економију и предузетништво - ПЕП, високошколске установе која је иначе и генерални покровитељ целог догађаја. И док су играче са трибина бодрили навијачи, нападачке акције су звуцима српских маршева подстицали и - трубачи.
Оно што је главни догађај дана, по чему и манифестација носи име Сабор кумова, јесте "Кумовски вишебој", такмичење кумова из целог региона, у шаху, стоном тенису и скоку у даљ из места. Са учешћем шаховских клубова из Црне Горе и Македоније, овај догађај је добио и међународни карактер.
Победнички пар "Кумовског вишебоја", кумови Александар Инђић и Марко Ненезић, иначе шаховски велемајстори, показали су да се сналазе добро и у другим дисциплинама, па им је припала титула најбољих кумова у 2015. године. Као прву награду, најбољи кумови добили су српске официрске капе и ракије.
Организатори "Сабора кумова" за учеснике такмичења спремили су, поред пехара, највредније награде које Драгачево може да понуди: канте са кајмаком, ракију, сир, вунене чарапе, српске официрске капе.
"Сабор кумова" осим слављења обичаја кумства промовише српску културу, сеоски туризам, домаће производе и здраву храну.
Прочитајте и: