"У КАЊИЖИ СЕ ЛАКШЕ ДИШЕ": Вашариште олакшало ситуацију и мигрантима и мештанима
Формирање привременог прихватног центра за мигранте и измештање тих људи из центра Кањиже умногоме је олакшало ситуацију у граду, али у тој општини истичу да неће моћи сами да решавају све веће проблеме који настају масовним приливом миграната.
Мигранти који протекла три-четири месеца у великом броју стижу у ту пограничну општину како би прешли у Мађарску преко "зелене границе" и потом наставили свој пут у друге земље ЕУ, пре два дана пресељени су из парка у центру Кањиже на специјално за њих уређен простор - Вашариште.
Локална самоуправа је, уз помоћ Републичког комесаријата за избеглице, хуманитарних и других организација успела да обезбеди и постави специјалне велике шаторе у том центру или "кампу", у којима тренутно борави око 500 људи, а капацитет им је за више од 1.200 корисника.
"То је за сада довољно за прихват миграната, али шта ако их ускоро буде много више. Без довољно новца, људства и техничке подршке ми нећемо моћи да успешно решавамо новонастале проблем", каже председник Скупштине општине Кањижа Роберт Лацко.
Истакавши да су у Кањижи захвални на досадашњој пруженој и обећаној помоћи, он је ипак напоменуо да државни и други органи у том погледу споро реагују, јер најављена финансијска средства за решавање ургентних питања збрињавања миграната "још нису стигла на општински рачун".
Апел за слањем помоћи
"Ми не тражимо нешто да бисмо боље живели, него да успешно решавамо бројне проблеме" каже Лацко и истиче да у тој општини протеклих месеци "паралелно бранимо права и тих људи који су дошли и наших грађана". Он је стога поново апеловао на надлежне државне органе и институције да убрзају слање финансијске и друге помоћи, како би могли да одговоре на све изазове све већег прилива људи са Блиског истока, којима је Кањижа пролазна станица.
Лацко, као други грађани Кањиже, истичу да до сада није било већих проблема са тим људима, али напомињу да ипак ником није било пријатно док су данима и ноћима боравили у центру града, на отвореном.
"Иако је мало времена прошло откако су отишли из центра града, већ сада осећамо да је много мирније, и грађани су мирнији, што много значи", каже мештанин Ерне Рекецки и додаје да у протеклим месецима није било већих инцидената, "тако да смо доста добро прошли".
У граду се ипак осећа извесна напетост, каже Рекецки напомињући да се Кањижани највише боје да им деца на неки начин не би била угрожена, јер ускоро почиње школска година, па и то треба посебно имати у виду. И његов млађи суграђанин Лазар Кузмановић потврђује нам да мигранти "нису направили ниједан ексцес и нису нам толико сметали", али како је додао, откако су измештени из центра "сад се лакше дише".
Многобројни аутобуси који свакодневно довозе мигранте из правца Београда и Суботице у Кањижу, сад се директно упућују у "прихватилиште" на Вашаришту где их дочекују људи из општине и Републичког комесаријата за избеглице и миграције, као и Балканског центра за миграције.
Простор се стално уређује
Представник Републичког комесаријата Роберт Лесмајстер изјавио је да се чини све како би тим људима били обезбеђени одговарајући услови за смештај, исхрану и одржавање личне хигијене.
"Добили смо из Руско-српског центра из Ниша одговарајуће шаторе и то много значи", каже Лестмајстер и додаје да се уз помоћ људи из локалних јавних предузећа и организација стално уређује простор како би боравак многобројне деце, жена и мушкараца у том простору био што угоднији.
Мигранти у Србији "јако лепо примљени и третирани"
Представници Црвеног крста мигрантима свакодневно допремају храну, обезбеђена им је вода за пиће и одржавање личне хигијене, а два пута седмично у прихватни центар долазе лекарске екипе, истиче Лесмајстер. Да имају добре услове у том кањишком центру потврдио је и Сиријац Абид наглашавајући да су његови сународници, као и мигранти који долазе из Палестине, Ирака или Авганистана овде у Србији "јако лепо примљени и третирани".
"Ово место где су смештени им одговара јер су услови доста добри", каже Сиријац Абид и додаје да су имали веома много проблема у путу, све док нису дошли у Србију, која им је, како истиче, много помогла.
"Овде се веома добро осећамо и, како то ми Арапи волимо да кажемо, надамо се да ће се Србима лепо узвратити, зато што су имали стрпљења са нама и што су се јако лепо понели према нама", додао је он.
У разговору са Абидом је помогао Кемал ел Шари, преводилац из Балканског центра за миграције, који је са својим колегама свакодневно и целодневно на располагању мигрантима и онима који им помажу док су у Кањижи и у прихватилишту. Одатле групе миграната из сата у сат крећу ка мађарској граници, удаљеној свега неколико километара да би се, како кажу, ако буду имали среће, домогли пре свега скандинавских земаља, јер се надају да тамо могу да остану.