Лавров: ЕУ форсира ССП са Молдавијом
Европска унија планира да убрзано потпише споразум о придруживању са Молдавијом у ком се постојање Придњестровља не помиње, изјавио је данас руски министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров, изражавајући револт због "провокативне реторике" Запада око Придњестровља, пренели су руски медији.
Према његовим речима, потписивање споразума са Молдавијом, слично планираном потписивању споразума са Украјином, покушаће се "убрзано на лето, док се тамо још не одрже редовни избори".
"У нацрту споразума са Молдавијом, Придњестровље просто не постоји", рекао је Лавров, додајући да "не постоји ни споразум из 1997. уз учешће Кишињева и Тираспоља, у складу са којим Придњестровље има право на иностране економске активности".
"Дешавања око Придњестровља такође се игноришу - тамо су Кишињев и нови украјински руководиоци фактички организовали блокаду", рекао је Лавров у интервјуу за руски ТВ канал "Русија 1".
Шеф руске дипломатије је рекао да Москва жели да озбиљно разговара на ту тему с европским партнерима, "јер они подижу притисак око Придњестровља". "Запад покушава својим практичним потезима да створи за Придњестровље неподношљиву ситуацију", сматра Лавров.
"То је скандалозно. Историја их ничему не учи. Опет покушавају да повећају температуру у у нашим односима", рекао је Лавров а преноси Итар-Тас с.
Како је данас саопштила прес служба Кремља, руски председник Владимир Путин скренуо је у телефонском разговору пажњу америчком председнику Бараку Обами на "фактичку спољну блокаду Придњестровља", чиме се отежава живот житеља тог региона.
Путин је, како преноси РИА Новости, рекао да се Русија залаже за "праведно и свеобухватно решење придњестровског питања и заинтересована за ефикасан рад постојећег преговарачког формата Групе 5 2".
Преговори о Придњестровљу у оквиру групе "5 2" (Молдавија и Придњестровље као стране у конфликту, Русија, Украјина и ОЕБС као посредници и ЕУ и САД као посматрачи) воде се од 1993. године.
Непризната Придњестровска Молдавска Република са приближно 500.000 становника, од којих је 60 одсто Руса и Украјинаца, тежила је и до распада бившег ШСР-а издвајању из састава Молдавије, плашећи се њеног присаједињења Румунији.
После неуспеле намере молдавских власти да силом реше проблем и оружаног конфликта 1992, Кишињев је изгубио контролу на областима леве обале Дњестра, а мир у региону одржавају руске мировне снаге са молдавским и придњестровским снагама.
Тираспољ тражи међународно признање, док Кишињев Придњестровљу нуди аутономију у оквиру јединствене државе.