Лавров: Проблематичан захтев Порошенка
СОФИЈА - Захтев украјинског председника Петра Порошенка за капитулацију федералиста уноси озбиљне проблеме у процес решавања конфликта, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, истичући да је за узајамно усаглашавања примирја неопходан сусрет.
"На жалост, руководство Украјине саопштава да је двострани прекид ватре могућ само уз испуњавање Порошенковог мировног плана", рекао је Лавров, прецизирајући да је у плану наведено да примирје треба да прати предаја оружја и у суштини капитулација федералиста, затим ће "кијевске власти разматрати да ли је могуће амнестирати некога од њих".
На прес конференцији у Софији после разговора са бугарским колегом Кристијаном Вигенином, руски министар иностраних послова истакао је да је у интересу свих прекид крвопролића и да не треба тражити изговоре да би се одлагао прекид ватре, јер све више страда цивилно становништво.
"Сада треба мислити о спасавању живота. Уверен сам да би примирје у Украјини омогућило почетак преговора (...) Веома бисмо желели да тај циљ (примирје) буде очигледан свим државама, које на било који начин утичу на одређену украјинску страну", рекао је Лавров. Према његовим речима, то се односи пре свега на Европску унију.
"Имамо основа за претпоставку да водеће европске земље схватају своју одговорност за оно што се догађа, а ми веома желимо да се схватању те одговорности прикључе и САД", нагласио је Лавров.
Шеф руске дипломатије је рекао и да Москва "цени конструктивну улогу Бугарске у оквиру односа између Русије и ЕУ, у оквиру активности Савета Русија-НАТО".
"Сматрамо да стратешко партнерство између Москве и Брисела треба да превлада актуелну, ни приближно једноставну фазу, да оне недоумице које се појављују - умногоме и вештачки, не треба да ометају фазни развој тих стратешких односа у интересу држава и ЕУ, и Русије", рекао је он.
Лавров је у главном граду Бугарске учествовао на конференцији на којој је представљена његова књига "Између прошлости и будућности. Руска дипломатија у свету који се мења" у преводу на бугарски језик.
Шеф руске дипломатије је том приликом рекао да је пред међународном заједницом задатак стварања новог праведног, демократског и полицентричног светског поретка, који треба да се заснива на принципима међународног права, централној улози УН, уважавању самобитности народа и њиховог права да сами одређују своју судбину, као и на колективним мировним методама решавања спорова без мешања споља и употребе силе, пренео је ItarTass.
"Наша словенска православна девиза примењива на сваку ситуацију је да Бог није у сили, већ у правди", рекао је Лавров.