Србија је одреаговала Европи за пример
Нападом на сатирични француски лист "Шарли Ебдо" који се догодио 7. јануара, појачале су се тензије немуслиманског становништва широм Европе против муслиманског становништва. За разлику од Европе, у Србији је ситуација мирна, а изостале су било какве тензије између већинског српског становништва и грађана Србије муслиманске вероисповести.
Безбедносни аналитичари у Сбији сматрају да томе можемо да захвалимо другачијој ситуацији у Србији, као и израженим ставовима лидера верских заједница.
Аналитичар Зоран Драгишић сматра да овај терористички чин није много утицао на односе грађана Србије и становништва муслиманске вероисповести.
"Тај лист је није био благонаклон ни према коме, па тако ни према Србији. То је сатирични лист који је све изругивао, многи за њега нису ни чули. Тензије између српског и муслиманског становништва због тога нису ни мање, а ни веће", закључио је он.
Војно - политички аналитичар Мирослав Лазански сматра да се појам тероризма не тумачи једнако и док се свет и Европа не усагласе око тога, неће ни бити искрене сарадње за борбу против њега.
"Шира јавност Србије може само да има људско осећање према настрадалом народу. Овако нешто је још један доказ апсурдне политичке ситуације и лажног морала. То је злочин и терористички напад", рекао је Лазански.
Он сматра да је Србија у вези са овим терористичким нападом реаговала добро и не треба много у то да се меша јер је она једна мултинационална средина.
"Срби су на својој кожи осетили шта значи тероризам. Први смо у Европи имали напад на новинаре. Убијено је 16 новинара РТС -а, а нико у Европи није ни свећу запалио", додао је Лазански.
Владика бачки Иринеј позвао је раније медије да не објављују карикатуре "Шарлија", наводећи да тиме вређају верска осећања муслимана, али и подстичу нетрпељивост и отворено непријатељство према припадницима исламске вероисповести.
Муфтија србијански и заменик реис-ул-улеме Исламске заједнице Србије Мухамед Јусуфспахић изразио је поштовање према таквом ставу.
Он је у џамији изговорио молитву у џамији за владику бачког, да буде награђен од Бога за "исказану истину поводом изругивања Теби и Твоме посланику, коначном, блаженом, мирном Ахмеду Мухамеду и поводом убиства Твојих створења".
Како је истакао, овакав иступ СПЦ смирио је тензије, као и да се после напада на "Шарли", слично као и после терористичких напада 11. септембра, муслиман доживљава као терориста.
"Нама овде треба мир, миран саживот. Убиство проузрокује осветничка убиства", рекао је Мухамед.
Погледајте и: