ЛАЗАНСКИ: Мир у Украјини? Путин није ништа потписао, а ни Порошенко
После исцрпљујућих преговора, који су трајали готово 17 сати, у Минску је у среду постигнут споразум кључних играча о украјинској кризи. О извесности имплементације новог споразума из Минска разговарали смо са војним и политичким аналитичарем, Мирославом Лазанским.
Од 15. фебруара је најављен прекид ватре, а затим и повлачење тешког наоружања из зоне борбених операција.
"Мислим да од тога нема ништа. Прво, сам председник Украјине, Петро Порошенко, је рекао да не верују да ће тај мир бити могуће потписати. Друго, најновији комунике са мировног споразума у Минску каже да споразум нису потписале државе, већ трећеразредне личности Контакт групе," рекао је Лазански.
Он напомиње да Владимир Путин није ништа потписао, као ни Ангела Меркел, нити Франсоа Оланд. Па ни сам Петро Порошенко. Због тога Лазански сматра да ће бити врло проблематично натерати обе стране на мир.
Компромис око линије раздвајања је била највећа препрека споразуму, пишу руске агенције. Путин је по завршетку састанка најавио да ће украјинске снаге повући тешко наоружање са садашње линије фронта, док ће проруске снаге повући оружје са линије сукоба у септембру, када је потписан претходни споразум о прекиду ватре.
"Прво, како повући артиљерију на линију раздвајања. Како уопште, дефинисати линију раздвајања," пита се Лазански. Наиме, поједино артиљеријско оружје коришћено у украјинском сукобу има домет од 50 до 140 км. Проблем је и како тумачити и решити питање "џепа" код Дебаљцева (данашња линија фронта) где је опкољено између 6.000 и 8.000 украјинских војника са тешком борбеном техником.
"Друго, имате изјаву Пескова, шефа прес службе Кремља, који каже да Русија само гарантује решење украјинске кризе, али није страна која извршава комплекс мера у том правцу. Дакле, она делује као гарант, али није страна која треба да преузима акције у вези с тим, јер Русија није учесница конфликта."
На крају, Лазански подсећа да је и сам Петро Порошенко изјавио да није сигуран у извршење минског споразума. "Биће довољно да неко опали један вишецевни ракетни бацач, један плотун, да опет крене тарапана".
"Ако је Украјина спремна да се одрекне уласка у НАТО, Русија може да јој гарантује територијалну целовитост, заједно са Донбасом, уз одређена аутономна права Донбаса, нпр. културе итд. Без Крима, јер то је завршена прича", сматра Лазански.
"Уколико Украјина не буде гарантовала војно неутрални статус, рат ће се наставити, са једним од два радикална завршетка: државним превратом у Кијеву или уласком руских тенкова у Кијев. Ја треће не видим."
"Подсећа на Дејтон уколико Кијев пристане да Донбас добије статус Републике Српске", одговара Лазански и напомиње да све зависи од тога колико ће се он (специјални статус) остварити. Јер руска страна тврди да ће тај статус, на који је Кијев пристао, имати народну милицију, неку врсте извршне и законодавне власти итд.
"Онда постаје питање, да ли ће ови десничари у Кијеву пристати на то? Јер и сам Порошенко је пред долазак у Минск рекао да никакве милицијске или полицијске посебне снаге тамо не долазе у обзир. Он је чак рекао да су то глупости које ми нећемо прихватити."
На крају, Лазански подсећа да ту главну реч имају Американци.
"Сећате се како је било са Босном. Алија (Изетбеговић) је на све пристао. Чак и на кантонизацију Босне. А онда се вратио у Сарајево и тамо су му Американци рекли: Алија само прекрижи све што си потписао и реци да више не важи."
Погледајте и:
- Тринаест тачака на којим почива мир у Украјини (ФОТО)
- КАКО ИЗГЛЕДА КАДА ПУТИНУ ИЗМАКНЕТЕ СТОЛИЦУ: Председник Белорусије се нашалио са Путином (ВИДЕО)
- Милановић објашњава Бриселу: Одлазак Хрвата у "псе рата" уобичајена појава
- ПУТИНОВ КЕЦ У РУКАВУ: Објавићу доказе да је 11. септембар лажиран
- Ево зашто Русија прети нуклеарним оружјем (КАРТА/ВИДЕО)