ДРАМАТИЧНО НА МАКЕДОНСКОЈ ГРАНИЦИ: "Економски мигранти" леже на прузи, прете штрајком глађу! (ВИДЕО)
Економски мигранти из Пакистана и других северноафричких земаља блокирали су железничку пругу са грчке стране да би им власт у Македонији омогућила пролазак кроз земљу.
Између 1.500 и 2.000 миграната подигли су шаторе и леже на прузи и прете штрајком глађу уколико им не буде омогућено да уђу у Македонију. Грчка државна железница саопштила је да је због протеста отказана вожња 10 теретних возова за Македонију.
На место догађаја стигао је и грчки министар за миграцију Јанис Музалас. Мигранти спавају на отвореном, а хуманитарци упозоравају да је ситуација критична и када је реч о залихама хране.
Музалас је најавио да ће бити предузете хитне мере за привремени смештај избеглица. Преко Македоније пролаз је дозвољен само мигрантима са ратом захваћених подручја - из Сирије, Ирака и Авганистана.
Они, којима није дозвољено да уђу у земљу, прете да неће дозволити ни улазак избеглица којима је то дозвољено.
Према грчким подацима, на граници са Македонијом налази се више од осам хиљада миграната, али се тај број стално повећава јер је у Грчку дозвољен улазак свима који су стигли до њихових острва и желе да наставе пут.
Највише економских миграната је из Пакистана, Бангладеша, Ирана, Сомалије, Шри Ланке, Марока, Конга и Либана.
Министарство унутрашњих послова Македоније данас је саопштило да је ситуација мирна и стабилна на јужној и севереној граници, као и у прихватним центрима код Ђевђелије и Табановаца.
У Табановце, на граници Македоније и Србије, у протекла 24 часа пристигло је и отишло 2.715 миграната. Према подацима МУП-а, од поноћи до 8.00 часова у Табановце је стигло 45 лица и издато 12 потврда о азилу.
Тренутно се у прихватном центру Табановце налази 280, а у центру у Ђевђелији око 500 избеглица. Македонске власти саопштиле су да могу да прихвате до 2.000 људи.
100с стуцк ат Мацедониа бордер ас УН агенциес урге Балкан статес то енд new, nationality-based бордер рестрицтионс. https://t.co/MTPHKQgDLf— АЈ (@ajplus) Новембер 20, 2015