ЛИБИЈА ПОСЛЕ ГАДАФИЈА: Остали без хлеба и струје, а имали су СВЕ!
Да ли је после револуције у Либији победило само кајање?
Део Либијаца који није подржавао Гадафија, говорио је „Имамо само једног непријатеља“. Данас, са две владе, и стотинама милитантних група, и са ИС, се сви питају „Ко нам је заправо непријатељ?!“
Магда Муграби, из Амнести Интернешнл каже да сада у Либији имају "десетине хиљада непријатеља". Они који су свргавањем Гадафија тражили више политичке слободе, сада живе у криминалу, насиљу, без посла.
Карим Мезран из центра "Рафик Харири" каже да је у Либији "криминал лансиран у небеса, да посла нема, да је тешко доћи до хране, струје, да има врло мало светлих тачака у целој причи."
Бебедност не постоји. А и како би, са 1.700 војних група, колико их има у Гадафијевој домовини према последњим подацима УН.
Само од 2014. године у сукобима погинуло је 4.700 људи. 435.000 Либијаца исељено је из својих домова, и врло често живе у нељудским условима, незавршеним зградама и сличним "склоништима". 2.44 милиона Либијаца, према процени УН, погођено је насиљем, што је резултирало да осећају недостатак хране, медицинске бриге, воде, струје. То је трећина нације.
А чега Либијци могу да се сећају?
Подсетићемо само на неке од погодности које су имали:
- Мало је познато да у Либији нису постојали рачуни за струју, а нису постојале ни камате на кредите у банкама које су све биле државне.
- Према систему који је Гадафи развио доласком на власт образовање и здравствена заштита су били бесплатни у Либији.
- Хлеб је био практично бесплатан са ценом од 0,15 долара за 40 (!) векни.
Више о томе како се живело у Либији читајте овде.
Муамер ел Гадафи је убијен 20. октобра 2011. у свом родном граду Сирту. Организација уједињених нација је званично затражила истрагу о Гадафијевој смрти јер би она могла да буде ратни злочин.